Podologia

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i postępowaniem w zakresie higieny oraz pielęgnacji stóp. Oprócz dbania o atrakcyjny wygląd i zdrową kondycję skóry, specjalista podolog pomaga osobom zmagającym się z wadami stóp, halluksami czy nadmierną potliwością. Zabiegi dostępne w gabinecie podologicznym KJ w Poznaniu dedykowane są takim dolegliwościom, jak m.in. odciski, modzele, brodawki, grzybica paznokci itp. Z systematycznych wizyt korzystać powinny osoby, których nogi w szczególności poddawane są nadmiernym przeciążeniom – sportowcy, ludzie z wadami stóp, deformacjami palców, jak i wszyscy, którzy chcą profesjonalnie dbać o swoje zdrowie i urodę.

 

    pedicure poznań

Pedicure kosmetyczny

Zabieg polegający na skróceniu płytki paznokciowej, odsunięciu naskórka okalającego paznokcie i usunięciu z części podeszwowej zrogowaciałego naskórka. Na koniec zabiegu wykonywany jest peeling stóp i nakładany jest odpowiedni krem.

 

    Pedicure leczniczy

Pedicure leczniczy

Zabieg w którym dodatkowo oprócz czynności wykonanych w pedicure kosmetycznym usuwa się modzele i nagniotki, opracowuje pękające pięty, a także wykonuje się korektę wrośniętych paznokci. Pedicure leczniczy w naszym gabinecie w Poznaniu przeprowadza specjalista podolog.
 

Modzele

Modzel to hiperkeratoza powstająca w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w miejscu zwiększonego nacisku/obciążenia. Jest to reakcja obronna skóry na ciągłe tarcie i ucisk mechaniczny. Zmiana ta występująca głównie na głowach kości śródstopia, piętach i zewnętrznej stronie palca o żółtawym kolorze. Wymaga interwencji specjalisty podologa.

Przyczyny powstawania:
 • deformacje stóp: płaskostopie poprzeczne, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa, stopa końska, stopa wydrążona, halluksy, palce młoteczkowate
 • stopa cukrzycowa, RZS
 • urazy, kontuzje, wady chodu
 • nadwaga
 • obuwie na wysokim obcasie, obuwie niewyprofilowane.
Sposób leczenia:
 • Modzele w gabinecie podologicznym KJ w Poznaniu usuwane są mechanicznie za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut. Jest to bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwania zrogowaciałych treści bez ingerencji w okoliczne tkanki. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do aktywności. W gabinecie specjalista podolog udziela informacji w zakresie doboru odpowiednich ortez odciążających, właściwego obuwia i preparatów pielęgnacyjnych.

 

Nagniotki

Nagniotek to zmiana hiperkeratyczna posiadająca rdzeń/korzeń sięgająca w głębsze warstwy skóry unaczynionej i unerwionej. Powoduje bolesność uciskając okoliczne unerwione tkanki.

Przyczyny powstawania:
 • noszenie zbyt ciasnego obuwia
 • deformacje kostne, najczęściej na palcach młoteczkowatych, głowach kości śródstopia
 • przy wrastających paznokciach.
Sposób leczenia:
 • Nagniotki w naszym gabinecie podologicznym w Poznaniu usuwane są mechanicznie za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut ? podobnie jak modzele. Specjalista podolog w bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwa zrogowaciałe treści bez ingerencji w okoliczne tkanki. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do aktywności. W gabinecie personel edukuje w zakresie doboru odpowiednich ortez odciążających, właściwego obuwia i preparatów pielęgnacyjnych.

 

    Tamponada

Tamponada

Bardzo ważny element korekcji wrastających paznokci. Wykonanie polega na umieszczeniu w wale paznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego nasączonego środkiem antyseptycznym. Opatrunek ten poszerza przestrzeń między płytką paznokciową a wałem. W przypadku obecności stanu zapalnego tamponada wchłania płyn tkankowy, ropę osuszając w ten sposób wał paznokciowy.

 

    Wrastające paznokcie

Rurka protekcyjna

Jedna z metod korekcji wrastających paznokci. Rurka chroni wał paznokciowy przed uciskiem paznokcia zabezpieczając w ten sposób miejsce dla nowo rosnącej płytki paznokciowej. Stosowna jest w przypadku delikatnego wrastania paznokcia, gdy nie występują objawy zapalne, a dolegliwości są niewielkie.

 

    Zakładanie klamer

Klamra plastikowa B/S

Klamra korygująca stosowana w przypadku wrastających paznokci. Jest to cienki pasek z tworzywa sztucznego, który podolog przykleja na płytkę paznokciową. Przez ścisłe połączenie klamry z paznokciem działa ona elastycznie, odginając brzegi paznokcia ku górze, dzięki czemu zapobiega jego wrastaniu w tkankę miękką. Zmniejsza lub całkowicie znosi ucisk na wał paznokciowy, wykształcając tym samym prawidłową krzywiznę paznokcia. Stosowana w przypadku cienkich i łamliwych paznokci.

 

    Wrastające paznokcie

Klamra metalowa Onyclip

Klamra ta ma zdecydowanie większą siłę naciągu niż klamra plastikowa. Klamra ta pokryta jest białym sztucznym tworzywem, wykonana jest z paska twardej, sprężystej stali chirurgicznej. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wrastania małych paznokci.

 

    Odbudowa paznokcia

E-klamra trzyczęściowa drutowa

Stosowana w przypadku gdy zawodzą wszystkie inne metody korekty wrośniętych paznokci. Klamra ta podnosi boczne brzegi płytki paznokciowej, powodując zmniejszenie a nawet całkowite zniesienie ucisku na wał paznokciowy. W rezultacie zmniejszają się dolegliwości bólowe i stan zapalny. Pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej. Zakłada się ją w przypadku grubych paznokci gdyż siła ciągnięcia jest duża.

 

Leczenie wrastających paznokci

Metoda Kostką Arkady

Zabieg Kostką Arkady to szybka i wykorzystująca innowacyjne narzędzia metoda leczenia wzrastających paznokci. Często podolodzy stosują ją jako alternatywę dla zabiegów chirurgicznych lub po wykonaniu innych zabiegów, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Korekcja metodą Arkady nie jest zalecana w przypadku zmian nowotworowych lub w sytuacji zaniku płytki paznokcia. Palec umieszczany jest w korpusie kostki, w którym znajduje się pięć miejsc z otworami przeznaczonymi do ulokowania w nich ruchomych narzędzi do korekcji - wrastających lub zdeformowanych paznokci. Czas wykonywania zabiegu to ok 30-45 minut.
W przeważającej większości przypadków już jedna wizyta u podologa przynosi pożądany efekt. Czasami konieczna jest comiesięczna kontrola, która umożliwia wykonania ewentualnych minimalnych ruchów korygujących i ukształtowania płytki do momentu uzyskania oczekiwanych rezultatów. Liczba wizyt kontrolnych jest uzależniona od rodzaju płytki i zmian towarzyszących wrastaniu.
Dodatkowym atutem tej metody leczenia jest efekt estetyczny. Korekcja wrastającego paznokcia metodą Arkady przynosi ulgę połączoną z nadaniem zdrowego wyglądu płytce paznokcia. W przypadku kobiet, w większości wykonanych rekonstrukcji paznokcia możliwe jest jego malowanie oraz zdobienie.

 

   

Badanie mikologiczne

Pobieranie materiału do badania na obecność w kierunku grzybicy ? badanie u podologa ma na celu zweryfikowanie czy zmiany powstałe na płytce paznokciowej są infekcją grzybiczą. Do badania pobiera się kawałki płytki paznokciowej oraz zrogowacenia spod płytki paznokcia i wałów okołopaznokciowych.

Informacja dla Pacjenta - przygotowanie do badania:
 • nie obcinać paznokci
 • przez okres 7-10 dni nie stosować zewnętrznych leków przeciwgrzybicznych  (maści, kremy, lakiery, itp. ) oraz kolorowych lakierów do paznokci
 • przez okres 1 miesiąca nie stosować doustnych leków przeciwgrzybicznych
 • w przeddzień oraz w dniu badania nie smarować żadnymi środkami miejsc chorobowo zmienionych (kremy, maści do stóp).

 

  Odbudowa paznokci

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Do odbudowy zniszczonych czy uszkodzonych płytek paznokciowych stosuje się światłoutwardzalny żel. Preparat zawiera clotrimazol czyli substancję o działaniu przeciwgrzybicznym, dlatego nadaje się również do odbudowy paznokci zniszczonych przez grzybicę. Odbudowana płytka paznokcia wygląda estetycznie, a zarazem chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Usuwanie brodawek

Elektrokoagulacja

Zabieg usuwania brodawek wirusowych za pomocą elektrokoagulacji polega na wykorzystaniu właściwości prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości, na ścięciu białka tkanek zmienionych chorobowo poprzez ich termiczne uszkodzenie. Zabieg elektrokoagulacji jest bardzo bezpieczny, krótki i odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych. Jest to metoda bezinwazyjna, a w czasie zabiegu nie dochodzi do krwawienia. Zabieg jest wykonywany przez podologa przy użyciu elektrody w kształcie igły.

Wskazania:
 • rozpoznanie brodawki wirusowej na powierzchni skóry
Przeciwwskazania:
 • ciąża
 • metalowe części w organizmie
 • nowotwory i stany po leczeniu nowotworów
 • epilepsja
 • choroby zakaźne
 • menstruacja
 • tendencje do tworzenia się keloidów ( blizn przerosłych )
 • choroby serca, rozrusznik serca.

 

Dezynfekcja obuwia

Dezynfekcja obuwia urządzeniem Klenz

Dezynfektor obuwia Klenz nie wykorzystuje ciepła, płynów i szkodliwych substancji chemicznych. Działanie urządzenia polega na wykorzystaniu nanotechnologii, która jest używana przez NASA do sterylizowania wody pitnej dla astronautów. Dzięki cyrkulacji powietrza i systemowi cząsteczek nanosrebra oraz ozonu proces dezynfekcji obuwia trwa zaledwie 8 minut. Ozon ma silne działanie antybakteryjne co dodatkowo wzmacnia proces dezynfekcji. Ozon pobierany jest z powietrza. Urządzenie nie uszkadza obuwia i nie szkodzi środowisku, a korzystanie z dezynfektora nie jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Usługa dostępna w gabinecie podologicznym KJ w Poznaniu.

Działanie:
 • dezynfekuje, odświeża i neutralizuje nieprzyjemne zapachy
 • usuwa 99,7 % grzybów i wirusów oraz 650 rodzajów bakterii
 • przedłuża żywotność butów.
Urządzenie dezynfekuje:
 • obuwie, skarpety, rajstopy
 • akcesoria kosmetyczne np: pędzle do makijażu
 • akcesoria do pielęgnacji włosów np: szczotki, grzebienie
 • wyroby skórzane np: torby, paski, rękawiczki, portfele
 • elektronikę np: telefony, zegarki
 • książki, banknoty, klucze.