Podologia

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i postępowaniem w zakresie higieny oraz pielęgnacji stóp. Oprócz dbania o atrakcyjny wygląd i zdrową kondycję skóry, specjalista podolog pomaga osobom zmagającym się z wadami stóp, halluksami czy nadmierną potliwością. Zabiegi dostępne w gabinecie podologicznym KJ w Poznaniu dedykowane są takim dolegliwościom, jak m.in. odciski, modzele, brodawki, grzybica paznokci itp. Z systematycznych wizyt korzystać powinny osoby, których nogi w szczególności poddawane są nadmiernym przeciążeniom – sportowcy, ludzie z wadami stóp, deformacjami palców, jak i wszyscy, którzy chcą profesjonalnie dbać o swoje zdrowie i urodę.

 

    pedicure poznań

Podstawowy zabieg podologiczny

Zabieg polegający na skróceniu i oszlifowaniu paznokci, wyczyszczeniu wałów paznokciowych, wycięciu skórek oraz usunięciu fizjologicznych zrogowaceń. Zabieg wykańczany jest pilingiem oraz nałożeniem odpowiedniego do rodzaju skóry kremu.

 

    Pedicure leczniczy

Specjalistyczny zabieg podologiczny

Zabieg polegający na skróceniu i oszlifowaniu paznokciu, opracowaniu paznokci zgrubiałych, grzybiczych, wyczyszczeniu wałów paznokciowych usunięciu bolesnych nagniotków, modzeli, pękających pięt. Na koniec zabiegu wykonywany jest piling oraz nakładany odpowiedni krem lub opatrunek.

 

Modzele

Modzel to hiperkeratoza powstająca w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w miejscu zwiększonego nacisku/obciążenia. Jest to reakcja obronna skóry na ciągłe tarcie i ucisk mechaniczny. Zmiana ta występująca głównie na głowach kości śródstopia, piętach i zewnętrznej stronie palca o żółtawym kolorze. Wymaga interwencji specjalisty podologa.

Przyczyny powstawania:
 • deformacje stóp: płaskostopie poprzeczne, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa, stopa końska, stopa wydrążona, halluksy, palce młoteczkowate
 • stopa cukrzycowa, RZS
 • urazy, kontuzje, wady chodu
 • nadwaga
 • obuwie na wysokim obcasie, obuwie niewyprofilowane.
Sposób leczenia:
 • Modzele w gabinecie podologicznym KJ w Poznaniu usuwane są mechanicznie za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut. Jest to bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwania zrogowaciałych treści bez ingerencji w okoliczne tkanki. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do aktywności. W gabinecie specjalista podolog udziela informacji w zakresie doboru odpowiednich ortez odciążających, właściwego obuwia i preparatów pielęgnacyjnych.

 

Nagniotki

Nagniotek to zmiana hiperkeratyczna posiadająca rdzeń/korzeń sięgająca w głębsze warstwy skóry unaczynionej i unerwionej. Powoduje bolesność uciskając okoliczne unerwione tkanki.

Przyczyny powstawania:
 • noszenie zbyt ciasnego obuwia
 • deformacje kostne, najczęściej na palcach młoteczkowatych, głowach kości śródstopia
 • przy wrastających paznokciach.
Sposób leczenia:
 • Nagniotki w naszym gabinecie podologicznym w Poznaniu usuwane są mechanicznie za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut ? podobnie jak modzele. Specjalista podolog w bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwa zrogowaciałe treści bez ingerencji w okoliczne tkanki. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do aktywności. W gabinecie personel edukuje w zakresie doboru odpowiednich ortez odciążających, właściwego obuwia i preparatów pielęgnacyjnych.

 

    Tamponada

Tamponada

Bardzo ważny element korekcji wrastających paznokci. Wykonanie polega na umieszczeniu w wale paznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego nasączonego środkiem antyseptycznym. Opatrunek ten poszerza przestrzeń między płytką paznokciową a wałem. W przypadku obecności stanu zapalnego tamponada wchłania płyn tkankowy, ropę osuszając w ten sposób wał paznokciowy.

 

    Wrastające paznokcie

Klamra metalowa Onyclip

Klamra ta ma zdecydowanie większą siłę naciągu niż klamra plastikowa. Klamra ta pokryta jest białym sztucznym tworzywem, wykonana jest z paska twardej, sprężystej stali chirurgicznej. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wrastania małych paznokci.

 

    Odbudowa paznokcia

E-klamra trzyczęściowa drutowa

Stosowana w przypadku gdy zawodzą wszystkie inne metody korekty wrastających paznokci. Klamra ta podnosi boczne brzegi płytki paznokciowej, powodując zmniejszenie a nawet całkowite zniesienie ucisku na wał paznokciowy. W rezultacie zmniejszają się dolegliwości bólowe i stan zapalny. Pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej i jest metodą mniej inwazyjnego leczenia wrastających paznokci. Zakłada się ją w przypadku grubych paznokci gdyż siła ciągnięcia jest duża.

 

Leczenie wrastających paznokci

Metoda Kostką Arkady

ZabiegvKostką Arkady to szybka i wykorzystująca innowacyjne narzędzia metoda leczenia wzrastających paznokci. Często podolodzy stosują ją jako alternatywę dla zabiegów chirurgicznych lub po wykonaniu innych zabiegów, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Korekcja metodą Arkady nie jest zalecana w przypadku zmian nowotworowych lub w sytuacji zaniku płytki paznokcia. Palec umieszczany jest w korpusie kostki, w którym znajduje się pięć miejsc z otworami przeznaczonymi do ulokowania w nich ruchomych narzędzi do korekcji - wrastających lub zdeformowanych paznokci. Czas wykonywania zabiegu to ok 30-45 minut.
W przeważającej większości przypadków już jedna wizyta u podologa przynosi pożądany efekt. Czasami konieczna jest comiesięczna kontrola, która umożliwia wykonania ewentualnych minimalnych ruchów korygujących i ukształtowania płytki do momentu uzyskania oczekiwanych rezultatów. Liczba wizyt kontrolnych jest uzależniona od rodzaju płytki i zmian towarzyszących wrastaniu.
Dodatkowym atutem tej metody leczenia jest efekt estetyczny. Korekcja wrastającego paznokcia metodą Arkady przynosi ulgę połączoną z nadaniem zdrowego wyglądu płytce paznokcia. W przypadku kobiet, w większości wykonanych rekonstrukcji paznokcia możliwe jest jego malowanie oraz zdobienie.

 

Leczenie nadpotliwości stóp z użyciem jonoforezy

Jonoforeza to zabieg wykorzystujący prąd stały oraz substancje czynne, które podczas zabiegu ulegają rozpadowi na jony i są przy jego pomocy wtłaczane w głębsze warstwy skóry. Jonoforeza zmniejsza aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Podczas przepływu prądu, a wraz z nim jonów (wytworzonych podczas rozpadu dodanej substancji chemicznej) kanały jonowe są rozrywane, co zaburza działanie danych gruczołów, zmniejsza resorpcję wody, a co za tym, idzie pot jest wydzielany w dużo mniejszych ilościach.

Jak wygląda wykonanie zabiegu urządzeniem do jonoforezy?
 • Zabieg trwający ok. 20 min polega na umieszczeniu stóp w miskach wypełnionych wodą, przez którą przepływa prąd galwaniczny. Wrażenia czuciowe, jakie mogą u pacjenta wystąpić to: mrowienie, uczucie swędzenia. Podczas i bezpośrednio po zabiegu może wystąpić czerwony odczyn skórny, który powinien ustąpić w ciągu najbliższych minut. Z każdym kolejnym zabiegiem odczucia powinny być słabsze. Specjalista podczas zabiegu ustawia odpowiednie natężenie prądu, dostosowane indywidualnie do pacjenta.
 • W celu uzyskania najlepszej efektywności należy wykonać serię zabiegów, około 10-12.
 • W związku z tym, że nadpotliwość stóp ma swoje podłoże, bardzo ważne jest dążenie pacjenta do zlikwidowania przyczyny! Jeśli jest nią choroba – warto ją leczyć, zrzucić zbędne kilogramy, w miarę możliwości zredukować stres. Należy również ograniczyć spożywanie pikantnych potraw oraz mocnej kawy i herbaty.
 • Wskazane jest także używanie preparatów nawilżających — skóra w wyniku zabiegów może być przesuszona. Dobrze sprawdzają się pianki odświeżające i przeciwbakteryjne.
Skuteczność leczenia
 • Pierwsze efekty odczuwalne są już po ok. 5 zabiegach, choć oczywiście należy wykonać całą serię, aby uzyskać zadowalający efekt. Jest to jednak kwestia indywidualna.
Wspomaganie przy leczeniu brodawek  wirusowych (kurzajek)
 • Zabiegi jonoforezy stosuje się również podczas leczenia brodawek. Występujące na stopach brodawki HPV (potocznie zwane kurzajkami) rozwijają się w środowisku wilgotnym. Po wyeliminowaniu nadpotliwości stóp poprzez zastosowanie zabiegu jonoforezy kurzajki mają gorsze środowisko do rozwoju, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich rozprzestrzenienia i rozrostu. W tym przypadku jonoforeza jest zabiegiem uzupełniającym specjalistyczne leczenia brodawek, którym może być oczyszczenie zmian oraz użycie preparatów chemicznych w gabinecie.
Przeciwwskazania do stosowania zabiegu jonoforezy:
 • rozrusznik serca
 • części metalowe w okolicach wykonywania zabiegu, endoprotezy
 • stany zapalne tkanek miękkich i skóry
 • nowotwory
 • infekcje miejscowe i ogólne
 • owrzodzenia
 • wypryski
 • zakrzepowe zapalenie żył.
 • miażdżyca tętnic
 • zaburzenia neurologiczne — porażenie spastyczne
 • ciąża 

   

Badanie mikologiczne

Pobieranie materiału do badania na obecność w kierunku grzybicy ? badanie u podologa ma na celu zweryfikowanie czy zmiany powstałe na płytce paznokciowej są infekcją grzybiczą. Do badania pobiera się kawałki płytki paznokciowej oraz zrogowacenia spod płytki paznokcia i wałów okołopaznokciowych.

Informacja dla Pacjenta - przygotowanie do badania:
 • nie obcinać paznokci
 • przez okres 7-10 dni nie stosować zewnętrznych leków przeciwgrzybicznych  (maści, kremy, lakiery, itp. ) oraz kolorowych lakierów do paznokci
 • przez okres 1 miesiąca nie stosować doustnych leków przeciwgrzybicznych
 • w przeddzień oraz w dniu badania nie smarować żadnymi środkami miejsc chorobowo zmienionych (kremy, maści do stóp).

 

  Odbudowa paznokci

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Do odbudowy zniszczonych czy uszkodzonych płytek paznokciowych stosuje się światłoutwardzalny żel. Preparat zawiera clotrimazol czyli substancję o działaniu przeciwgrzybicznym, dlatego nadaje się również do odbudowy paznokci zniszczonych przez grzybicę. Odbudowana płytka paznokcia wygląda estetycznie, a zarazem chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Usuwanie brodawek

Elektrokoagulacja

Zabieg usuwania brodawek wirusowych za pomocą elektrokoagulacji polega na wykorzystaniu właściwości prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości, na ścięciu białka tkanek zmienionych chorobowo poprzez ich termiczne uszkodzenie. Zabieg elektrokoagulacji jest bardzo bezpieczny, krótki i odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych. Jest to metoda bezinwazyjna, a w czasie zabiegu nie dochodzi do krwawienia. Zabieg jest wykonywany przez podologa przy użyciu elektrody w kształcie igły.

Wskazania:
 • rozpoznanie brodawki wirusowej na powierzchni skóry
Przeciwwskazania:
 • ciąża
 • metalowe części w organizmie
 • nowotwory i stany po leczeniu nowotworów
 • epilepsja
 • choroby zakaźne
 • menstruacja
 • tendencje do tworzenia się keloidów (blizn przerosłych)
 • choroby serca, rozrusznik serca.

 

Dezynfekcja obuwia

Dezynfekcja obuwia urządzeniem Klenz

Dezynfektor obuwia Klenz nie wykorzystuje ciepła, płynów i szkodliwych substancji chemicznych. Działanie urządzenia polega na wykorzystaniu nanotechnologii, która jest używana przez NASA do sterylizowania wody pitnej dla astronautów. Dzięki cyrkulacji powietrza i systemowi cząsteczek nanosrebra oraz ozonu proces dezynfekcji obuwia trwa zaledwie 8 minut. Ozon ma silne działanie antybakteryjne co dodatkowo wzmacnia proces dezynfekcji. Ozon pobierany jest z powietrza. Urządzenie nie uszkadza obuwia i nie szkodzi środowisku, a korzystanie z dezynfektora nie jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Usługa dostępna w gabinecie podologicznym KJ w Poznaniu.

Działanie:
 • dezynfekuje, odświeża i neutralizuje nieprzyjemne zapachy
 • usuwa 99,7 % grzybów i wirusów oraz 650 rodzajów bakterii
 • przedłuża żywotność butów.
Urządzenie dezynfekuje:
 • obuwie, skarpety, rajstopy
 • akcesoria kosmetyczne np: pędzle do makijażu
 • akcesoria do pielęgnacji włosów np: szczotki, grzebienie
 • wyroby skórzane np: torby, paski, rękawiczki, portfele
 • elektronikę np: telefony, zegarki
 • książki, banknoty, klucze.