Badanie bakteriologiczne

Badanie bakteriologiczne nazywane jest inaczej pobraniem wymazu. W naszym gabinecie podologicznym najczęściej wykonujemy to badanie w przypadkach trudno gojących się owrzodzeń oraz ran, przy przewlekłym i zaawansowanym stanie zapalnym z wysiękiem ropnym przy wrastających paznokciach. Bardzo często okazuje się, ze w ranie rozwinęła się infekcja bakteryjna, która uniemożliwia prawidłowy proces leczenia i gojenia.

Badanie polega na pobraniu za pomocą wymazówki materiału biologicznego z rany. Sam zabieg jest szybki i bezbolesny. Następnie wymaz umieszczany jest w specjalnie przygotowanej probówce, która chroni pobrany materiał przed zanieczyszczeniem i umożliwia bezpieczny transport do certyfikowanego laboratorium. W laboratorium na podstawie badań mikroskopowych oraz posiewu określany jest rodzaj bakterii, a także jego wrażliwość na działanie antybiotyków. Ta wiedza umożliwia precyzyjny dobór leku i znacznie poprawia efekty leczenia. Wynik badania jest dostępny nawet po 3-5 dniach.

Informacja dla Pacjenta - do przygotowania do badania bakteriologicznego

  • Zaprzestać stosowania miejscowych preparatów przeciwbakteryjnych typu maści z antybiotykiem, sprayów antyseptycznych, do dezynfekcji, a także kremów, płynów
  • Nie moczyć stóp w solach, mydłach, na dzień przed planowaną wizytą nie myć stopy, z której będzie pobrany wymaz
  • Nie stosować środków przeciwgrzybiczych, lakierów i zmywaczy do paznokci.

Chcesz zapoznać się z cennikiem pobrania wymazu w naszym gabinecie podologicznym – wystarczy kliknąć