Badanie mikologiczne

Badanie mikologiczne to pobieranie materiału do badania na obecność grzybicy. Badanie to ma na celu zweryfikowanie czy zmiany powstałe na płytce paznokciowej są infekcją grzybiczą. Jeśli okaże się, że tak to podczas późniejszej hodowli określany jest jaki rodzaj grzyba ją wywołał. Mogą to być dermatofity, drożdżaki lub pleśnie. Do badania pobiera się kawałki płytki paznokciowej oraz zrogowacenia spod płytki paznokcia i wałów okołopaznokciowych. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi 4-5 tygodni i jest to związane z tym, że strzępki grzyba są w pierwszej kolejności badane pod mikroskopem a następnie hodowane na pożywce.

Informacja dla Pacjenta - do przygotowania do badania mikologicznego

  • Nie obcinaj paznokci przez okres co najmniej 2-3 tygodni, a w przypadku paznokci wolno rosnących przez minimum miesiąc.
  • Nie stosuj zewnętrznych leków przeciwgrzybicznych (maści, kremów, itp.) oraz kolorowych lakierów do paznokci przez okres 2-3 tygodni.
  • Nie stosuj doustnych leków przeciwgrzybicznych przez okres miesiąca.
  • W przeddzień oraz w dniu badania nie smaruj żadnymi specjalistycznymi preparatami miejsc chorobowo zmienionych (kremy, maści do stóp, itp.).

Chcesz zapoznać się z cennikiem pobrania materiału mikologicznego w naszym gabinecie podologicznym – wystarczy kliknąć