Brodawki wirusowe stóp powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 1 i HPV 2, który objawia się powstaniem grudkowatej zmiany na powierzchni skóry. Występują najczęściej u dzieci i młodzieży. Zakażenie następuje przez kontakt bezpośredni, najczęściej w miejscach publicznych np: baseny, sauny, siłownie itp. Czynniki sprzyjające powstawaniu brodawek wirusowych to uszkodzenia skóry, nadmierna potliwość i obniżona odporność.
Wyróżniamy brodawki:
- mymercia – zazwyczaj pojedyncze , głębokie, bolesne z tendencją do powiększania się, przypominają odcisk
- mozaikowe – bardziej rozległe, powierzchowne, mają tendencję do nawrotów.
Leczenie:
Najpopularniejszymi metodami leczenia brodawek wirusowych są:
- metody farmakologiczne
- elektrokoagulacja – zabieg polegający na wykorzystaniu właściwości prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości, ścięciu białka tkanek zmienionych chorobowo poprzez ich termiczne uszkodzenie. Zabieg jest bardzo bezpieczny, krótki i odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych. Jest to metoda bezinwazyjna, a w czasie zabiegu nie dochodzi do krwawienia. Zabieg jest wykonywany przez podologa przy użyciu elektrody w kształcie igły.
Niestety nie ma jednej, skutecznej metody walki z tego typu zmianami, dlatego też sposób terapii ustalany jest indywidualnie podczas pierwszej wizyty. Liczba wizyt niestety nie jest z góry określona. Każdy organizm inaczej reaguje na leczenie, dlatego zazwyczaj podolog nie jest w stanie od razu określić liczby zabiegów. Ogromne znaczenie ma tutaj liczba brodawek, umiejscowienie i stopień zaawansowania.
Wskazania:
- rozpoznanie brodawki wirusowej na powierzchni skóry
Przeciwwskazania:
- ciąża
- metalowe części w obrębie poddawanym zabiegowi
- nowotwory i stany po leczeniu nowotworów
- epilepsja
- choroby zakaźne
- tendencje do tworzenia się keloidów (blizn przerosłych)
