Modzel to ograniczone do pewnej powierzchni zgrubienie skóry, nieposiadające rdzenia, hiperkeratoza powstająca w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w miejscu zwiększonego nacisku/obciążenia. Zrogowaciały naskórek się nie złuszcza, tylko narasta, tworząc grubą warstwę. Jest to reakcja obronna skóry na ciągłe tarcie i ucisk mechaniczny. Modzel występujące głównie na głowach kości śródstopia, piętach i zewnętrznej stronie palca.
Modzele można poznać po tym, że są większe niż nagniotki, twarde i mają żółtą lub szarą barwę. Dopóki nie są głębokie nie są aż tak bardzo bolesne, jednak można odczuwać lekki ból lub pieczenie na obrzeżach modzela.
Dobór terapii usuwania modzeli zależy od tego czy modzel składa się z jednej czy z kilku warstw rogowych.
Usuwanie modzeli wykonuje się za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut. Specjalista podolog w bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwa zrogowaciałe treści bez ingerencji w okoliczne tkanki.
Niestety modzele mają tendencje do nawracania, dlatego podczas wizyty podolog edukuje Pacjenta w zakresie doboru odpowiednich ortez odciążających, doboru właściwego obuwia, wkładek i preparatów pielęgnacyjnych minimalizujących wystąpienie podobnych zmian w przyszłości.
Podstawą leczenia odcisków jest profilaktyka. Zabieg usunięcia modzela nie usunie wzmożonej produkcji hiperkeratozy, dlatego aby skutecznie pozbyć się modzela należy usunąć przyczynę jego powstawania.
Chcesz zapoznać się z cenami usuwania modzeli w naszym gabinecie podologicznym w Poznaniu – kliknij