Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Rekonstrukcja paznokcia – to stworzenie przez podologa sztucznego paznokcia, przy pomocy różnych materiałów dobranych odpowiednio do problemu Pacjenta. Zrekonstruowany paznokieć wygląda bardzo naturalnie, a nakładając na niego lakier trudno jest go odróżnić od naturalnych paznokci. Do odbudowy zniszczonych czy uszkodzonych płytek paznokciowych stosuje się światłoutwardzalny żel. 

Rekonstrukcja paznokcia pozwala całkowicie odbudować paznokieć uszkodzony mechanicznie na skutek (zmiażdżenia, zniekształcenia, ucisku, zerwania) lub paznokieć chorobotwórczo zniekształcony. Warto pomyśleć o rekonstrukcji paznokcia nie tylko ze względów estetycznych. Rekonstrukcja paznokcia chroni przed kolejnymi urazami, kierunkuje wzrost paznokcia, zapobiega deformacji i jest najlepszą profilaktyką przeciwgrzybiczą. 

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia/deformacji płytki paznokciowej

  • choroby – wady serca, niewydolność oddechowa, anemia, marskość wątroby, zaburzenia krążenia, choroby skóry, a także łuszczyca, grzybica
  • urazy mechaniczne – uderzenie, przytrzaśnięcie, przygniecenie

Proces rekonstrukcji paznokcia

  • Po wstępnej konsultacji i braku przeciwwskazań podolog oczyszcza płytkę paznokciową ze zbędnych zrogowaceń. Zabieg jest bardzo krótki i całkowicie bezbolesny. Na odpowiednio przygotowany paznokieć nakładany jest odpowiedni preparat imitujący naturalną płytkę. 
  • Ostatnim punktem jest opracowanie rekonstrukcji paznokcia tak, aby swoim wyglądem jak najbardziej przypominał pozostałe paznokcie.

Paznokieć po rekonstrukcji od razu wygląda ładnie i estetycznie. Natomiast całkowity efekt można zaobserwować po zrośnięciu całkowitym paznokcia. Proces wzrostu płytki paznokciowej u stóp jest powolny. Może trwać rok, a czasami dłużej. Czas trwania terapii zależy od skali problemu, z jakim zgłasza się Pacjent. W przypadku niewielkich problemów z płytką wystarczy jedna wizyta. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być koniecznych kilka wizyt w gabinecie podologicznym.