Czy chodzenie w klapkach jest zdrowe? Porady podologa
W okresie letnim klapki są bardzo chętnie wybieranym typem obuwia – zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Mimo że łatwo się je zakłada i zdejmuje, a dodatkowo stopy mają stały dostęp do świeżego powietrza, nie jest to najlepszy i najzdrowszy wybór. Jak podkreślają doświadczeni podolodzy, noszenie klapek może nieść za sobą negatywne konsekwencje.
Klapki nie zapewniają stopom wygody
Każdy, kto nosi klapki, musi mieć świadomość, że zwiększają one ryzyko potknięcia się. Są niestabilne, dodatkowo przyczyniają się do przykurczów mięśni palców i łydek. Wszystko z uwagi na to, że podczas chodzenia palce starają się przytrzymywać obuwie na swoim miejscu, aby się nie zsunęło. Sylwetka staje się lekko pochylona do przodu i nienaturalna.
Regularne zakładanie klapek przyczynia się do bólu kręgosłupa, ale też pogorszenia kondycji kolan i bioder. Co więcej, płaska podeszwa może doprowadzić do osłabienia łuku podłużnego i poprzecznego stopy. To zwiększa ryzyko pojawienia się różnych deformacji, takich jak haluksy.
Pielęgnacja stóp latem – podolog (Poznań). Klapki a higiena i kondycja stóp
Buty takie jak klapki nie zabezpieczają w pełni stóp przed urazami – chroniona jest wyłącznie ich podeszwowa część. Poza tym są mocno narażone na działanie różnych bakterii. Jest to duży problem szczególnie w przypadku ran czy pęknięć naskórka. Pojawia się wówczas ryzyko, że drobnoustroje przedostaną się do organizmu. Powinny o tym pamiętać w szczególności osoby z tzw. stopą cukrzycową.
Kolejna kwestia to nadmierne rogowacenie skóry w okolicy pięt. Wynika to z faktu, że podczas chodzenia klapki ciągle obijają się o tę część stopy, a jej mechanizmem obronnym jest nadmierne gromadzenie się naskórka w rogowej warstwie skóry. Gdy częste noszenie klapek połączy się z nadużywaniem tarki, proces rogowacenia coraz bardziej się pogłębia.
Klapki nie zawsze powstają z odpowiednich materiałów
Właściwie to znalezienie tego typu obuwia wykonanego z przyjaznych stopom materiałów jest bardzo trudne. Najczęściej są to tworzywa sztuczne bądź guma – dotyczy to szczególnie modeli z niższych półek cenowych. Co to oznacza? Choć klapki są kolorowe i ładnie wyglądają, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, a także na samą skórę, powodując odparzenia, otarcia i nadmierną potliwość.
Jak wykazali naukowcy, buty z tej grupy często zawierają takie substancje jak rozpuszczalniki, metale ciężkie, a nawet wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (w skrócie WWA, to składnik rakotwórczy). Nie sposób nie wspomnieć o tym, że są to składniki szkodliwe także dla środowiska naturalnego.
Jakie buty wybrać na lato?
Obuwie na lato powinno być wygodne i przewiewne. Bardzo ważne jest też dobre podparcie łuku stopy i szeroki nosek, który zapobiegnie uciskaniu palców. Podeszwa powinna być stosunkowo gruba i sztywna. Dzięki temu zapewni stabilność, a przy tym ochroni stawy. W upalne dni można bez obaw zakładać sandały – najlepiej z regulowanymi paskami, aby można je było idealnie dopasować. Wskazane są również letnie zabiegi na stopy. Podolog (Poznań) podpowie, na które warto się zdecydować, aby cieszyć się gładką i miękką skórą oraz zdrowymi paznokciami. W razie potrzeby doradzi także, na jakie obuwie najlepiej się zdecydować.
Letnia pielęgnacja stóp – gabinet podologiczny Poznań. Odwiedź nas, aby uzyskać cenne wskazówki! Umów się na wizytę do podologa, zadzwoń: 503 500 135