Haluksy — dlaczego powstają i jak je leczyć?

Haluksy kojarzone są głównie z problemem natury estetycznej. Skutecznie zniechęcają do odsłaniania stóp i mogą obniżać pewność siebie. Jednak warto pamiętać, że taka deformacja to schorzenie wymagające leczenia – najlepiej podjąć je jak najszybciej.

Czym są haluksy?

Haluksy określane są mianem palucha koślawego. To schorzenie przyczyniające się do deformacji struktury stopy. Prowadzi do ustawienia dużego palca w nieprawidłowy sposób, w kierunku pozostałych palców. Na skutek haluksów głowa kości śródstopia zaczyna wystawać poza fizjologiczny obrys. Zmianę tę można dostrzec od razu, spoglądając na stopy.

Schorzenie częściej dotyczy kobiet, jednak mężczyźni też mogą się z nim borykać. Jeśli nie jest leczone, deformacja wraz z upływem czasu zaczyna się powiększać. To przyczynia się do ucisku po założeniu butów, odczuwania bólu, a nawet problemów ze swobodnym poruszaniem się.

Jakie objawy dają haluksy? Gabinet podologiczny w Poznaniu

Tak jak już zostało wspomniane, haluksy można zauważyć od razu. Charakterystycznym objawem jest duży palec wyraźnie odchylony w kierunku pozostałych.

Deformacji towarzyszą dodatkowe symptomy:

      • ból,
      • obrzęk,
      • ograniczony zakres ruchomości dużego palca,
      • tkliwość przy dotyku.

Gdy haluksy nie są poddawane leczeniu, problem stopniowo się pogłębia. Tym samym pojawiają się dodatkowe problemy, m.in. osłabione mięśnie stopy, zaburzona biomechanika chodu czy nierównomierne rozkładanie ciężaru ciała.

Haluksy - przyczyny

Haluksy powstają na skutek czynników środowiskowych, a także genetycznych. Zwykle tego typu deformacje są spowodowane przez:

        • nadwagę lub otyłość,
        • noszenie niewłaściwych butów,
        • nieprawidłową budowę stóp,
        • brak ruchu,
        • nadmierne obciążanie stopy (zdarza się np. u tancerzy).

Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie związane z obuwiem. Haluksy bardzo często pojawiają się u kobiet noszących regularnie wysokie obcasy. Do tego schorzenia przyczyniają się również buty ze zwężanym noskiem i te zbyt ciasne. Warto więc zwrócić uwagę na prawidłowy dobór obuwia.

W jaki sposób leczy się haluksy? Podolog (Poznań)

Każdy, kto zaniepokoi się wyglądem swoich stóp, powinien wybrać się na konsultację do specjalisty – w tym podologa. Sprawdzi on, czy doszło do deformacji i dobierze właściwy sposób leczenia.

Warto pamiętać, że haluksy nie znikną same. Nie można ignorować tego problemu, zwłaszcza gdy pojawiają się dolegliwości bólowe i kłopoty z poruszaniem się. Sposób leczenia jest uzależniony od stopnia zaawansowania deformacji. Gdy jest ona poważna, zazwyczaj niezbędna okazuje się operacja. Polega ona na wykonaniu korekty stawów i ścięgien, a także usunięciu części kości.

Mniej zaawansowane haluksy leczy się z wykorzystaniem metod nieoperacyjnych, do których zaliczane są:

  • noszenie specjalnej nakładki wpływającej na prawidłowe ułożenie stopy,
  • noszenie specjalnych wkładów umieszczanych pomiędzy palcami,
  • noszenie szyny lub ortezy,
  • stosowanie wkładek, które podnoszą sklepienie stopy.

Do podologa mogą bez przeszkód wybrać się osoby, które nie mają problemów z haluksami, ale się ich obawiają. W gabinecie otrzymają wskazówki dotyczące profilaktyki. Aby nie dopuścić do rozwoju takiej deformacji, należy zadbać o regularną aktywność fizyczną, nosić dobrze dopasowane obuwie z przewiewnych materiałów, unikać zbyt ciasnych skarpetek i systematycznie oglądać swoje stopy.

Leczenie haluksów – gabinet podologiczny Poznań. Nie zwlekaj, zapytaj o najbliższy termin wizyty.