Jak dbać o stopy w ciąży? Wskazówki podologa

Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu kobiety. Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka jest zwykle pełne radości i ciekawości, jednak towarzyszą temu różne zmiany zachodzące w organizmie. Przyszłe mamy coraz częściej zgłaszają się do gabinetu podologicznego z problemami stóp, które powodują dyskomfort i wpływają na estetykę.

Dlaczego w ciąży pojawiają się kłopoty ze stopami?

Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, jej ciało zaczyna się zmieniać. Dotyczy to też m.in. gospodarki hormonalnej, co jest przyczyną gromadzenia się większej ilości wody w organizmie. W połączeniu ze wzrostem wagi (co jest w ciąży naturalne) prowadzi to do zmian w obrębie mięśniowo-ścięgnistej struktury. Ponadto powiększający się ciążowy brzuch stopniowo utrudnia dbanie o stopy w taki sposób, jak kobieta robiła to dotychczas. Kłopot sprawiają nawet z pozoru łatwe czynności jak np. przycinanie paznokci.

Przyszłe mamy bardzo często narzekają na puchnące, bolące stopy. Ciąża nierzadko jest też powodem zmiany biomechaniki chodu, do tego mogą dochodzić takie choroby i dolegliwości jak grzybica, wrastające paznokcie czy też pękające pięty. Na szczęście odczuwany ból czy dyskomfort można skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie złagodzić. Podologia dla kobiet w ciąży (Poznań) to rozwiązanie, z którego warto skorzystać.

Pielęgnacja stóp w ciąży – najważniejsze wskazówki

O stopy warto zadbać jak najwcześniej, nie warto czekać na pojawienie się pierwszych nieprzyjemnych dolegliwości. Wówczas towarzyszące ciąży niedogodności mogą okazać się mniej uciążliwe, pozwala to też zapobiec poważniejszym problemom, takim jak np. żylaki. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna m.in. unikać długiego siedzenia w jednej pozycji, niewskazane jest również wielogodzinne stanie. Warto jak najczęściej chodzić na spacery – to nie tylko ułatwia zachowanie dobrej kondycji, ale też pomoże się zrelaksować.

Podolodzy radzą ponadto, aby:

   • unikać noszenia zbyt ciasnych i niewygodnych butów, zwłaszcza na wysokim obcasie,
   • odpoczywać z nogami uniesionymi do góry, aby poprawić krążenie krwi,
   • unikać noszenia uciskających rajstop i skarpetek,
   • wykonywać regularne masaże stóp (najlepiej rano i wieczorem),
   • dbać o dobrze zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce.

Dodatkowo warto zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie skóry stóp. Dzięki temu zachowa ona miękkość i elastyczność. W przypadku problemów z doborem właściwych kosmetyków należy poprosić o poradę specjalistę. Doświadczony podolog podpowie, które preparaty są bezpieczne dla przyszłej mamy, a jednocześnie skuteczne.

Kobiety często zastanawiają się, czy warto odwiedzać podologa, będąc w ciąży. Jest to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu możliwe jest zachowanie zdrowia i pięknego wyglądu stóp, a jednocześnie złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości utrudniających radosne oczekiwanie na narodziny pociechy.

Nasz gabinet podologiczny pomaga przyszłym mamom odpowiednio zadbać o stopy. Otaczamy ciężarne należytą opieką, pomagając przy takich problemach jak wrastające paznokcie, modzele i odciski, kurzajki czy nadpotliwość. Zajmujemy się również leczeniem grzybicy i wykonujemy szereg innych zabiegów podologicznych.

Opieka podologiczna kobiet w ciąży – Poznań, ul. Grunwaldzka 66.
Zachęcamy przyszłe mamy do rezerwacji wizyty.