Jak powstają modzele i jak się ich pozbyć?
Modzele to jeden z głównych problemów zgłaszanych przez Pacjentów odwiedzających nasz gabinet podologiczny w Poznaniu. Mimo że nie powodują one dolegliwości bólowych, warto jak najwcześniej zdecydować się na ich usunięcie, aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami.
Czym są modzele na stopach?
Modzele to zgrubienia skóry powstające w miejscach największego, długotrwałego ucisku. Mają owalny lub okrągły kształt, szary, ewentualnie żółty kolor i co do zasady nie są bolesne (zwłaszcza gdy nie są głębokie). Niemniej Pacjenci czasami zgłaszają uczucie pieczenia lub ból na obrzeżach modzeli, np. w czasie chodzenia. Tego typu zmiany powstają na skutek reakcji obronnej organizmu. Skóra w miejscach, w których jest poddawana mocnemu uciskowi, zwiększa swoją twardość i grubość – dochodzi do bardziej intensywnego namnażania jej komórek, a następnie rogowacenia i gromadzenia się naskórka.
Powierzchnia modzeli może być szorstka, popękana lub gładka. Nie należy mylić ich z odciskami, które niemal zawsze są bolesne i mają jądro, czyli charakterystyczny, biały punkt znajdujący się w środku zgrubienia. Modzele są go pozbawione, na ich powierzchni można za to dostrzec linie narośniętej skóry.
Jak powstają modzele?
Jedną z głównych przyczyn jest noszenie nieodpowiedniego obuwia:
- za dużego lub ciasnego,
- na wysokim obcasie,
- ze zbyt cienką podeszwą.
Na modzele skarżą się również osoby, które często unikają skarpet i zakładają buty na bose stopy. Ich powstawaniu sprzyjają ponadto:
- wady postawy,
- otyłość,
- ciąża,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- cukrzyca,
- choroby układu krążenia,
- niedoczynność tarczycy,
- deformacje stóp, np. stopa wydrążona, halluksy czy płaskostopie poprzeczne.
Przeważnie modzele pojawiają się na piętach, zewnętrznej stronie palców oraz głowach kości śródstopia. Aby się ich pozbyć, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja stóp. Poznań (ul. Grunwaldzka) – zapraszamy na konsultacje każdą osobę mającą problemy z modzelami. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednią metodę leczenia, a także zapewnią fachowe doradztwo w zakresie profilaktyki i zapobiegania nawrotom tego typu zmian.
Chcąc skutecznie pozbyć się modzeli, należy wybrać się do podologa, który dokładnie im się przyjrzy i wybierze właściwą terapię. Do usuwania zmian wykorzystuje się profesjonalne narzędzia: dłuta, frezy i skalpele. Leczenie odbywa się w nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny sposób. Zabieg nie trwa długo i nie jest bolesny, ponadto nie wiąże się z ingerencją w tkanki znajdujące się w pobliżu modzeli.
Bardzo często jedna wizyta okazuje się wystarczająca, aby skutecznie usunąć zmiany. Jednak warto pamiętać, że znaczenie ma w tej kwestii liczba warstw rogowych, z których się składają. Pozbycie się modzeli w gabinecie podologicznym zapewnia natychmiastową ulgę i przywraca stopom piękny wygląd.
Modzele a profilaktyka
Nasi doświadczeni podolodzy zajmują się nie tylko usuwaniem nieestetycznych i powodujących dyskomfort zmian, ale również edukowaniem Pacjentów w zakresie profilaktyki. Modzele mają tendencję do nawracania, dlatego bardzo istotne jest wyeliminowanie przyczyny ich powstawania i zadbanie o swoje stopy. Najczęściej zalecane działania profilaktyczne to:
- noszenie dobrze dopasowanego obuwia,
- zakup ortezy odciążającej lub odpowiednich wkładek,
- regularne stosowanie preparatów pielęgnacyjnych.
Nasz doświadczony zespół wie, jak leczyć modzele na stopach – sprawdź ofertę zabiegów i umów się na wizytę. Wykonujemy m.in. profesjonalny pedicure podologiczny. Gabinet Podologiczny Poznań Grunwaldzka 66 – zapraszamy !