Jak zadbać o paznokieć po urazie?
Urazy mechaniczne paznokci u stóp zdarzają się bardzo często. Wystarczy przytrzaśnięcie, przygniecenie lub mocniejsze uderzenie w stopę, aby do nich doszło. W wielu sytuacjach skutki nie są poważne i płytka paznokciowa nie ulega zniszczeniu. Jednak czasami konsekwencje są większe i trzeba skorzystać z pomocy podologa.
Paznokieć po urazie – pierwsza pomoc w domu
Doznając urazu paznokcia u stopy, należy wykonać kilka podstawowych czynności. Gdy dojdzie do krwawienia, trzeba je zatamować poprzez przykładanie do rany jałowego gazika. Następnie konieczne jest oczyszczenie skóry i założenie opatrunku. Wskazane jest jego regularne zmienianie, dzięki czemu można uniknąć zakażenia. Paznokieć po urazie powinno się uważnie obserwować i sprawdzać, czy zmienia się jego wygląd.
Uraz paznokcia – podolog (Poznań). Co może zrobić specjalista?
Zakres pomocy podologa uzależniony jest od skutków doznanego urazu paznokcia. Kiedy pojawi się duży krwiak i będzie towarzyszyć mu silny ból palca lub dojdzie do zniekształcenia płytki, konieczne stanie się usunięcie nagromadzonej krwi. Robi się to poprzez wykonanie niewielkiego otworu w paznokciu przy użyciu specjalnego frezu. Nie jest to bolesne i często metoda ta pozwala na uniknięcie usunięcia płytki.
Przy mniej groźnych urazach nierzadko wystarczające okazuje się oczyszczenie paznokcia i skrócenie go oraz sfrezowanie jego uszkodzonego obszaru. Wspiera to naturalny proces odrastania, który trwa najczęściej kilka tygodni. Podolog często nakłada też na płytkę preparaty zwalczające grzyby i bakterie, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Tego typu środki wykazują dodatkowo właściwości przeciwzapalne.
Czasami konieczna staje się jednak rekonstrukcja płytki paznokciowej, do czego wykorzystuje się masę akrylową bądź żel światłoutwardzalny. Zabieg nie trwa długo, a polega na odpowiednim oczyszczeniu paznokcia i nałożeniu na niego wybranego preparatu. Tak opracowaną płytkę bardzo trudno odróżnić od naturalnej.
Jakie mogą być skutki urazu paznokcia?
Uraz paznokcia niekiedy może przyczynić się do uszkodzenia jego macierzy. Prowadzi to do:
- zmian w wyglądzie płytki,
- zaburzeń we wzroście płytki,
- odczuwania silnego bólu.
U niektórych osób pojawia się także onychomadeza. To spełzanie płytki oraz narastanie jej kolejnych warstw, co również wymaga leczenia. Tak wiele różnych konsekwencji może nieść za sobą z pozoru zwykły uraz paznokcia. Gabinet podologiczny (Poznań) jest miejscem, które warto odwiedzić jak najwcześniej, aby uniknąć poważnych problemów – w tym silnego bólu czy kłopotów ze swobodnym poruszaniem się.
Nawet będąc bardzo ostrożnym, nie da się całkowicie uniknąć mechanicznego urazu paznokci u stóp. Nierzadko wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby do niego doszło. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z podologiem, który oceni, czy płytka została poważnie uszkodzona i jaką terapię można wdrożyć. Często zdarza się, że paznokieć pourazowy nie prezentuje się estetycznie i nie rośnie prawidłowo – zwłaszcza gdy doszło do bardzo mocnego uderzenia czy przytrzaśnięcia. Z tego względu warto, a nawet należy odwiedzić specjalistę.
Zadbaj o paznokieć po urazie – podolog (Poznań) pomoże Ci w doborze odpowiedniego leczenia. Pozbądź się dyskomfortu i przywróć swoim stopom estetyczny wygląd! Umów się na wizytę w gabinecie podologicznym, zadzwoń: 503 500 135