Kiedy konieczne jest badanie mikologiczne?

Nasz gabinet podologiczny w Poznaniu oferuje nie tylko różnego rodzaju zabiegi jak np. usuwanie modzeli i odcisków, leczenie wkręcających czy wrastających paznokci oraz pedicure leczniczy. Wykonujemy również badanie mikologiczne, dzięki któremu można pozbyć się wątpliwości dotyczących stanu zdrowia paznokci u stóp.

Badanie mikologiczne – Poznań. Czym jest?

Wiele osób wciąż nie wie, na czym polega badanie mikologiczne ani w jakim celu się je wykonuje. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest podejrzenie grzybicy paznokci i stóp. Dzięki niemu można przeprowadzić precyzyjną diagnostykę i na podstawie otrzymanych wyników opracować skuteczne leczenie. Wpływa na to przede wszystkim fakt, że badanie określa, jaki rodzaj grzyba wywołał chorobę. Tym samym możliwe jest dobranie leku, który na niego zadziała oraz przywrócenie zdrowia paznokciom i stopom.

Jak wygląda badanie mikologiczne?

Badanie mikologiczne jest bezinwazyjne. Podczas pobierania materiału Pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, nie zajmuje to też dużo czasu. Za pomocą frezarki podolog złuszcza fragmenty płytki paznokcia, a następnie zabezpiecza je w jałowym pojemniku. Uzyskana w ten sposób próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie zostanie dokładnie zbadana.

Na wyniki należy poczekać 4-5 tygodni. Nie można tego przyspieszyć, ponieważ właśnie tyle czasu potrzeba, aby wyhodować grzyby na pożywce, poznać ich rodzaj oraz dowiedzieć się, na jakie preparaty lecznicze są wrażliwe. Po pobraniu próbki paznokieć jest dokładnie oczyszczany. Umożliwia to wdrożenie wstępnej kuracji, która pozwoli na zatrzymanie rozwoju choroby. Po otrzymaniu wyników podolog dobiera właściwe leki. W sytuacji, gdy rezultaty badania mikologicznego są ujemne, ale widoczne objawy wskazują na grzybicę, zalecane jest jego powtórzenie.

Osoba, która zdecyduje się na badanie mikologiczne w gabinecie podologicznym (Poznań, ul. Grunwaldzka 66), powinna się do niego odpowiednio przygotować. Jedną z najistotniejszych kwestii jest unikanie obcinania paznokci przez minimum 2-3 tygodnie. W przypadku, gdy rosną one bardzo wolno, okres ten się wydłuża i wynosi minimum 4 tygodnie. W tym czasie należy też zrezygnować ze stosowania kolorowych lakierów do paznokci, jak również z kremów, maści oraz podobnych leków do stosowania zewnętrznego przeznaczonych do walki z grzybicą.

Pozostałe zalecenia to:

      • unikanie stosowania doustnych leków przeciwgrzybiczych na miesiąc przed badaniem,
      • unikanie smarowania zmienionych chorobowo miejsc kremem czy innym specjalistycznym preparatem zarówno na dobę przed badaniem, jak i w dniu badania.

Dobre przygotowanie się jest ważne, gdyż zastosowanie środków o działaniu przeciwgrzybiczym może przyczynić się do zafałszowania wyniku. Dotyczy to również leków przyjmowanych doustnie. Jeśli Pacjent rozpoczął już terapię z ich wykorzystaniem, zaleca się zrobienie miesięcznej przerwy.

Czy warto zdecydować się na badanie mikologiczne?

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania mikologicznego. Jest ono całkowicie bezpieczne, także dla dzieci czy kobiet w ciąży. Uzyskane wyniki pozwalają na sprawdzenie, czy za zmieniony wygląd paznokci odpowiada grzybica, jak również na dobór właściwych leków. To oznacza, że możliwe jest wdrożenie terapii zwalczającej grzyby i przywracającej stopom zdrowie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania mikologicznego? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego i rezerwacji wizyty w naszym Gabinecie Podologicznym.