Onycholiza – co to jest? Leczenie i profilaktyka

Nie zawsze zmiany zachodzące w obrębie płytki paznokcia świadczą o grzybicy. Czasami jest to objaw innej choroby – onycholizy. Ona również wymaga leczenia oraz może dotknąć zarówno paznokci dłoni, jak i stóp.

Co to jest onycholiza?

Onycholiza (z łac. onycholysis) to choroba, która powoduje odklejanie się płytki paznokcia od łożyska. Nie sprawia to bólu, dlatego przez dłuższy czas można nawet nie dostrzec, że dzieje się coś niepokojącego – zwłaszcza w przypadku osób regularnie wykonujących manicure czy pedicure. Jednocześnie należy podkreślić, że onycholizę trzeba leczyć, ponieważ może przerodzić się w bardziej poważny stan.

Gdy paznokcie zaczynają oddzielać się od łożyska, powstają pęcherzyki wypełnione powietrzem. Pojawiają się także wolne przestrzenie, przez które mogą przedostawać się różne drobnoustroje, w tym bakterie i wirusy. To z kolei prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, grzybicy lub innych chorób. Wówczas paznokieć zaczyna zmieniać barwę na szarą, żółtą lub brązową, może ponadto pojawić się nieprzyjemny zapach. Zapraszamy do gabinetu wszystkich Pacjentów, którzy mają wątpliwości, czy jest to onycholiza – konsultacje podologiczne (Poznań).

Onycholiza – przyczyny

Nie ma jednej precyzyjnej przyczyny rozwoju tej choroby. Ma ona różne podłoże, choć bardzo często powodem jest uraz mechaniczny. W przypadku paznokci u stóp jedną z głównych przyczyn jest noszenie zbyt ciasnego, niewygodnego obuwia. Stały ucisk na płytkę powoduje, że zaczyna ona odklejać się od łożyska.

Onycholizę może też wywołać:

   • cukrzyca,
   • nadczynność tarczycy,
   • choroby skóry – łuszczyca, łysienie plackowate, AZS,
   • źle zbilansowana dieta oraz niedobór witamin i minerałów,
   • alergia wynikająca ze stosowania nieodpowiednich lakierów do paznokci i podobnych kosmetyków,
   • zbyt intensywne lub niewłaściwie wykonywane zabiegi kosmetyczne.

Jak wygląda leczenie onycholizy – gabinet podologiczny w Poznaniu

Należy podkreślić, że nie ma jednego, ściśle określonego momentu, który będzie właściwy na dziecięcą konsultację w gabinecie podologicznym. Do specjalisty można wybrać się z pociechą w wieku przedszkolnym czy szkolnym, a także z nastolatkiem. Trzeba pamiętać, że choroby stóp nie dotyczą wyłącznie dorosłych. Tego typu dolegliwości dotykają również dzieci i młodzież, dlatego nie należy ignorować żadnych objawów.

Konsultujemy młodych Pacjentów mających takie problemy jak:

     • wrastające paznokcie,
     • modzele i odciski,
     • grzybica paznokci,
     • kurzajki

Czy można zapobiec onycholizie?

Są pewne elementy profilaktyki, które mogą zapobiec rozwojowi choroby. To przede wszystkim noszenie dobrze dobranych butów, które nie są zbyt ciasne. Obuwie ma również zapewniać stałą wentylację. Należy też pamiętać o prawidłowym skracaniu płytki paznokciowej i w miarę możliwości ograniczyć takie zabiegi jak pedicure hybrydowy czy żelowy. Niekiedy podolog zaleca także noszenie specjalnych wkładek, które mają na celu wyeliminowanie problemu nadmiernego nacisku na konkretne części stopy.

Onycholiza – profilaktyka i leczenie w Poznaniu. Z nami zadbasz o swoje stopy i pozbędziesz się uciążliwych dolegliwości.

Gabinet Podologiczny Poznań, ul. Grunwaldzka 66 – zadzwoń