Zdrowe stopy a chodzenie boso
Niektórzy twierdzą, że chodzenie boso przyczynia się do złej kondycji stóp. Z kolei inni przekonują, że ma to na nie bardzo pozytywny wpływ i warto robić to jak najczęściej.
Chodzenie boso – idea barefoot
W kontekście chodzenia bez butów często można usłyszeć o idei barefoot. Jest poparta naukowymi dowodami. Bazuje na fakcie, że ludzie stopy zostały wykształtowane w drodze ewolucji w taki sposób, aby miały kontakt z podłożem. W skrócie można ją określić mianem powrotu do korzeni, czyli poruszania się boso. Dzięki temu można zapewnić swoim stopom maksymalny poziom komfortu i warunki do prawidłowego rozwoju.
Czy warto chodzić boso?
Rezygnacja z noszenia obuwia to wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim stopy mają dzięki temu zapewniony naturalny ruch i nic ich nie ogranicza. Szacuje się, że wiele osób ma problemy z tą częścią ciała właśnie z uwagi na noszenie niewygodnego, źle dopasowanego obuwia. Jego całkowity brak sprawia, że stopy otrzymują odpowiednio dużo swobody. Nic ich nie obciąża, ponadto skóra może swobodnie oddychać i nie poci się nadmiernie. Oczywiście trzeba tu podkreślić, aby do chodzenia wybierać w pełni bezpieczne powierzchnie – niewskazane jest długotrwałe poruszanie się bez butów po betonie czy ostrych kamieniach.
Takie dbanie o stopy (gabinet podologiczny, Poznań) ma też inne zalety:
- masowanie zakończeń nerwowych, co wpływa pozytywnie na pracę wszystkich narządów,
- obniżenie poziomu kortyzolu, co przekłada się na poprawę samopoczucia i jakości snu, mniejsze odczuwanie stresu,
- wzmocnienie mięśni kostek i samych stóp,
- zmniejszenie obciążenia kręgosłupa i stawów,
- rozwijanie świadomości ciała,
- zapobieganie płaskostopiu.
Chodzenie boso jest odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Mity na temat chodzenia bez butów – profilaktyka stóp (gabinet podologiczny Poznań)
Na temat poruszania się boso pojawiło się wiele mitów, które wciąż są niesłusznie powtarzane. Jednym z najpopularniejszych jest stwierdzenie, że przyczynia się to do rozwoju różnych chorób, m.in. nerek. Okazuje się, że jest wprost przeciwnie – chodzenie boso pozwala na zahartowanie organizmu. Wystarczy zacząć od 30 sekund przechadzki dziennie po zimnym podłożu, aby wzmocnić swój organizm. Niemniej nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które rzeczywiście mają problemy z nerkami czy narządami w okolicach miednicy. W ich przypadku warto najpierw skonsultować się z lekarzem.
Kolejny mit to ryzyko zarażenia się grzybicą. O ile nie jest to publiczna łazienka, basen czy szatnia, nie ma powodów do obaw. Bardzo często do rozwoju grzybicy przyczynia się zakładanie nieprzewiewnych skarpet i złego obuwia. Trzeba mieć na uwadze, że grzyby namnażają się w wilgotnych i ciepłych miejscach, a syntetyczne materiały ograniczające cyrkulację powietrza sprzyjają ich powstawaniu.
Nie należy się również obawiać, że chodzenie boso przyczyni się do odczuwania bólu stóp. Pojawia się on głównie w przypadku poruszania się przez długi czas po powierzchni, która jest nienaturalnie twarda – np. po betonie. Chodzenie po trawniku czy podłodze w domu nie będzie wiązało się z dyskomfortem. Niemniej przed zdjęciem butów warto się upewnić, że w pobliżu nie ma ostrych przedmiotów, przez które można się skaleczyć.
Chcesz dowiedzieć się więcej lub zrobić badanie stóp? Gabinet podologiczny w Poznaniu, ul. Grunwaldzka 66 – czekamy na Ciebie! Umów się na wizytę w gabinecie podologicznym, zadzwoń: 503 500 135