Badanie bakteriologiczne u podologa – na czym polega?
W ofercie wielu gabinetów podologicznych znajduje się badanie bakteriologiczne. Odgrywa ono bardzo ważną rolę, w szczególności w przypadku stanów zapalnych czy trudno gojących się ran. Pacjenci często nie wiedzą, czy tego typu badanie jest bolesne i jak długo należy czekać na wyniki.
Czym jest badanie bakteriologiczne?
Badanie bakteriologiczne to inaczej pobranie wymazu, a więc materiału biologicznego. Znajduje ono zastosowanie w wielu przypadkach, takich jak:
- trudno gojące się rany,
- owrzodzenia,
- ropowica lub zanokcica wałów okołopaznokciowych.
Warto podkreślić, że badanie bakteriologiczne u podologa (Poznań, ul. Grunwaldzka 66) nie jest bolesne. Nie zajmuje też dużo czasu, pobranie niezbędnej do badania próbki trwa tylko chwilę. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest rozpoznanie, jakie bakterie bytują w obrębie paznokci lub rany na stopie. Tym samym specjalista może dobrać odpowiednie leczenie, które przyniesie oczekiwane rezultaty i pozwoli na zwalczenie uciążliwego problemu.
Na czym polega badanie bakteriologiczne?
W skrócie badanie polega na pobraniu materiału biologicznego z rany lub płytki paznokcia. Nie sprawia to Pacjentowi bólu, dlatego nie należy się niczego obawiać. Podolog pobiera próbkę za pomocą specjalnego przyrządu określanego mianem „wymazówki”. Następnie umieszcza ją w przygotowanej probówce. Chroni ona niezbędny do badań materiał przed zanieczyszczeniem oraz pozwala na jego bezpieczny transport. Tak przygotowana próbka trafia do certyfikowanego laboratorium, gdzie dokonuje się jej szczegółowej analizy.
Coraz więcej osób decyduje się na badanie bakteriologiczne w gabinecie podologicznym. Poznań lub inne miasto – nie ma to dużego znaczenia, w wielu miejscach w całej Polsce można znaleźć placówkę, w której pobiera się wymaz.
Badanie bakteriologiczne u podologa – wyniki
Na wyniki badania bakteriologicznego czeka się średnio 3-5 dni. Tyle trwa przeprowadzanie analizy próbki pod mikroskopem, a także wykonanie posiewu. Czynności te są niezbędne, aby określić rodzaj bakterii i sprawdzić, na jakie antybiotyki są one wrażliwe. Na podstawie otrzymanych wyników podolog ma możliwość doboru właściwych leków, umożliwiających przeprowadzenie efektywnej terapii.
Jak się przygotować do badania bakteriologicznego?
Każdy Pacjent powinien pamiętać o tym, że do badania bakteriologicznego w gabinecie podologa trzeba się odpowiednio przygotować. Ma to wpływ na otrzymany wynik, dlatego nie należy lekceważyć zaleceń specjalisty.
Przygotowanie do badania sprowadza się do kilku punktów:
- unikanie moczenia stóp w wodzie z dodatkiem soli, mydła lub podobnego środka,
- unikanie stosowania lakierów oraz zmywacza do paznokci, preparatów przeciwgrzybiczych,
- przerwanie stosowania miejscowych preparatów przeciwbakteryjnych – płynów, sprayów, kremów i maści z antybiotykiem,
- rezygnacja z mycia stopy, z której będzie pobierany wymaz (na dzień przed wizytą).
Dzięki badaniu bakteriologicznemu i otrzymanym wynikom podolog może zaproponować Pacjentowi terapię pozwalającą na skuteczną walkę z dolegliwościami, z którymi się boryka. Tym samym możliwe jest pozbycie się owrzodzeń czy ran, którym towarzyszy wysięk ropny i duży dyskomfort.
Badanie bakteriologiczne w Poznaniu – odwiedź nasz gabinet podologiczny i uzyskaj specjalistyczną pomoc. Skontaktuj się z nami, aby zarezerwować termin wizyty.