Deformacje stóp u dzieci – czy można im zapobiec?
Stopy, w szczególności dziecięce, narażone są na różnego rodzaju deformacje. Jeśli w odpowiednim czasie nie zostanie wdrożone leczenie, trudno będzie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i problemów w dorosłym życiu. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie deformacji, w czym pomaga podolog.
Najczęstsze deformacje stóp u dzieci
Prawidłowo rozwinięta dziecięca stopa ma łagodny wewnętrzny łuk. Patrząc na nią z tyłu, można zauważyć, że pięta położona jest prostopadle do podłoża. Oczywiście w przypadku bardzo małych dzieci jest nieco inaczej. Przede wszystkim chodzą one z szeroko rozstawionymi stopami (aby zachować równowagę), a ich kolana bywają szpotawe. Proces rozwoju trwa przez wiele lat – zwykle kończy się dopiero między 18. a 21. rokiem życia.
Pomiędzy 2. a 4. rokiem życia niemal każdy maluch ma płaskostopie, co jest naturalne, to etap przejściowy. Po 10. roku życia stopy stają się bardziej wytrzymałe, a kości mineralizują się i twardnieją. Jednak rodzice powinni uważnie się im przyglądać, ponieważ u dzieci mogą pojawić się różne deformacje, w tym:
- paluch sztywny,
- płaskostopie,
- palce młotkowate,
- haluksy (wbrew pozorom borykają się z nimi nie tylko osoby dorosłe).
Są to nabyte zniekształcenia, a więc przy odpowiedniej profilaktyce można im zapobiec.
Gabinet podologiczny Poznań – deformacje stóp u dzieci. Jak ich uniknąć?
Jest kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwala na zminimalizowanie ryzyka rozwoju deformacji dziecięcych stóp. Należą do nich:
- Pozwalanie na samodzielną naukę chodzenia – rodzice nie powinni pomagać maluchowi, gdy ten uczy się stawiania pierwszych kroków. Choć chwytanie za rączkę czy wkładanie dziecka do chodzika to często gesty robione w dobrej wierze, nie są wskazane. Mogą spowodować, że pociecha nie będzie umiała stanąć na całych stopach lub zacznie chodzić na palcach.
- Zachęcanie do chodzenia boso – dzięki temu maluchy uczą się, jak prawidłowo stawiać stopy. Nie mają także problemu z tym, aby dostatecznie mocno dociskać pięty do podłoża. Chodzenie boso to wzmocnienie mięśni posturalnych i nauka utrzymywania równowagi.
- Dbanie o regularną aktywność fizyczną – dzieci powinny być aktywne, należy zachęcać je do uprawiania sportów i spędzania czasu na zewnątrz. Wpływa to pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie.
- Dobór odpowiednich butów – najważniejsze, aby obuwie nie było zbyt ciasne ani za duże. Powinno zapewniać stopom ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Niewskazane jest przekazywanie butów po starszym rodzeństwie, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie idealnie dopasowane.
Na tym oczywiście profilaktyka się nie kończy. Warto zadbać dodatkowo o zdrową, zbilansowaną dietę – sposób odżywiania ma wpływ na rozwój kości i ogólne zdrowie stóp. Niezbędna jest odpowiednia dawka witaminy D oraz wapnia. Rodzice muszą pamiętać też o regularnym kontrolowaniu stóp swoich pociech i korzystaniu z pomocy specjalistów w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości.
Gdy tylko pojawi się podejrzenie nieprawidłowego rozwoju stóp u dziecka, należy to skonsultować, np. z podologiem. Specjalista doradzi, co należy zrobić w takiej sytuacji i w razie potrzeby zaleci wizytę u ortopedy lub innego lekarza. W gabinecie podologicznym można otrzymać również porady dotyczące właściwej pielęgnacji dziecięcych stóp, aby zapobiec nie tylko deformacjom, ale i grzybicy czy wrastaniu paznokci.
Deformacja stóp u dziecka – gabinet podologiczny w Poznaniu – skontaktuj się z nami telefonicznie. Umów się na wizytę wraz ze swoją pociechą.