Jak rozpoznać zrogowaciałe paznokcie? Czy można się ich pozbyć?

Warto regularnie kontrolować stan paznokci – zarówno u dłoni, jak i stóp. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować ze specjalistą (np. podologiem), gdyż mogą one świadczyć o rozwijającej się chorobie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zrogowaciałą płytkę paznokciową. O czym świadczy i jak wygląda jej leczenie?

Podolog Poznań Karolina Jędryczka
Zrogowaciałe paznokcie leczenie poznań

Zrogowaciałe paznokcie – co to znaczy?

Nadmierne rogowacenie paznokci można łatwo rozpoznać. Płytka staje się grubsza i zwykle nienaturalnie twarda, dobrze widoczny staje się jej przerost. Nierzadko zmienia kształt na rurkowaty, mogą też pojawić się symptomy świadczące o onycholizie. Objawy te mogą pojawić się na wszystkich paznokciach lub tylko na wybranym – zwykle na paluchu.

Trzeba podkreślić, że tego typu problemy pojawiają się nie tylko u dorosłych. Również u dzieci występują zrogowaciałe paznokcie. Podolog (Poznań) zapewnia pomoc nie tylko w doborze właściwej terapii, ale i znalezieniu przyczyny. Dzięki temu możliwe staje się uniknięcie podobnych kłopotów w przyszłości.

Jakie są przyczyny zrogowaciałych paznokci?

Przyczyn jest wiele. Czasami za rogowacenie paznokci u stóp odpowiadają choroby, takie jak cukrzyca, liszaj płaski, grzybica, niedoczynność tarczycy bądź łuszczyca. Wtedy niezbędne jest zarówno zatroszczenie się o stan płytki, jak i o ogólny stan zdrowia. Niemniej za tego typu kłopoty z paznokciami może odpowiadać również:

    • za ciasne, źle dopasowane obuwie,
    • uraz mechaniczny,
    • nadmierna suchość płytki,
    • zaburzenia krążenia.

Rogowacenie paznokci u stóp może ponadto wynikać z niewłaściwej higieny lub ich nieodpowiedniego przycinania.

Podolog poznań pielęgnacja zrogowaciałych paznokci

Zrogowacenie paznokci nie jest jedynie problemem natury estetycznej

Paznokcie, które stały się zrogowaciałe, nie wyglądają najlepiej. Poza tym, że stają się grubsze, często też zmieniają kolor na brązowy, szary czy żółty. Zniechęca to np. do zakładania obuwia odkrywającego stopy. Niemniej nie tylko ze względu na to warto możliwie najszybciej wybrać się do podologa.

Rogowacenie paznokci może być powodem stanu zapalnego i dyskomfortu odczuwanego w czasie chodzenia. Niekiedy utrudnia nawet zakładanie obuwia. Poza tym może to być początek zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego – także z uwagi na to, że zrogowaciałą płytkę bardzo trudno jest skrócić samodzielnie w domu i zadbać o jej czystość.

Rogowacenie paznokci u stóp – leczenie u podologa (Poznań)

Terapia rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zmienionej chorobowo, wyraźnie zgrubiałej płytki paznokciowej. Gdy okaże się to konieczne, podolog usunie jej zrogowaciałe części. Używa w tym celu sterylnych, specjalnych narzędzi oraz dobrze dobranych frezów. Należy podkreślić, że taki zabieg nie jest bolesny, dlatego Pacjenci nie odczuwają przy tym dyskomfortu.

Zazwyczaj specjalista stosuje również preparat leczniczy – dużo zależy od tego, co jest przyczyną problemu. Osoba odwiedzająca gabinet podologiczny otrzyma zalecenia dotyczące pielęgnacji paznokci w domu. Może także liczyć na wskazówki na temat profilaktyki, aby problem się nie powtórzył.

Standardowe porady dla Pacjentów to przede wszystkim noszenie dopasowanych, wygodnych butów, dbanie o higienę stóp, systematyczne stosowanie poleconych przez podologa preparatów oraz regularne wizyty w gabinecie.

Czujesz dyskomfort przez zrogowaciałe paznokcie u stóp? Podolog w Poznaniu (ul. Grunwaldzka 66) zapewni Ci niezbędną pomoc! – zarezerwuj termin wizyty!