Klamra tytanowa na wrastające paznokcie – co warto o niej wiedzieć?

Jednym z głównych sposobów leczenia wrastających paznokci jest założenie tytanowej klamry. To małoinwazyjna metoda, ale skuteczna. Ma też kilka innych zalet.

Co to jest tytanowa klamra na wrastające paznokcie?

Tytanowa klamra jest wykonana z niklowo-tytanowego stopu. To cienki, elastyczny drut, który zakłada się na wrastający paznokieć. Wpływa on na kształt płytki i sposób, w jaki rośnie – tak, aby zlikwidować ból i stan zapalny. Klamra zakładana jest na kilka miesięcy, przeważnie ok. 5-6. Co kilka tygodni odbywają się wizyty kontrolne w gabinecie podologicznym, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Są one niezbędne także po to, aby przełożyć tytanowy drut i poprawić siłę naciągu.

Systematyczne odwiedziny u podologa są bardzo ważne. Dzięki temu można mieć pewność, że leczenie, jak i sam wzrost paznokcia, są w pełni kontrolowane.

Jak działa klamra tytanowa? Podolog Poznań

Sposób działania klamry tytanowej często porównuje się do aparatu ortodontycznego, który naciąga zęby w określonym kierunku. Drut zakładany na paznokieć pełni podobną funkcję, wyciąga go w górę. Dzięki temu wyeliminowany zostaje problem wrastania bądź wkręcania się płytki. Tym samym znika dyskomfort.

Żeby klamra tytanowa okazała się skuteczną metodą leczenia, musi być założona we właściwy sposób. Najpierw podolog odsłania wał skórny i wycina fragment płytki. Następnie mocuje tytanowy drut przy użyciu kompozytów dentystycznych i skręca go, aby uzyskać właściwą siłę naciągu. Ostatni etap to pokrycie klamry akrylem lub specjalnym żelem. Preparaty te zapobiegają ciągłemu zahaczaniu drutu o skarpety czy rajstopy, a jednocześnie mają właściwości grzybo- i bakteriobójcze.

Dla kogo klamra tytanowa na paznokcie?

To odpowiednie rozwiązanie dla osoby, która ma problem z wrastającymi paznokciami i odczuwa związane z tym, nieprzyjemne dolegliwości:

   • ból,
   • ucisk,
   • puchnięcie palców,
   • zastrzały,
   • kłopoty z chodzeniem.

Samo założenie klamry jest bezbolesne, nie sprawia Pacjentowi żadnego dyskomfortu. Nie przeszkadza ona w codziennym funkcjonowaniu, a zwłaszcza w noszeniu obuwia i skarpet. To metoda leczenia stosowana zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Sprawdza się nawet w przypadku paznokci bardzo słabych.

Jakie efekty daje tytanowa klamra?

Tytanowa klamra (gabinet podologiczny w Poznaniu) u niektórych Pacjentów pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu wrastania paznokci, dzięki czemu nie martwią się o jego nawrót. U innych osób rezultaty utrzymują się od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od przypadku. Dużo w tej kwestii zależy od pielęgnacji paznokci w domu oraz ich prawidłowego przycinania.

Założenie klamry tytanowej to bardzo dobra alternatywa dla zabiegu chirurgicznego polegającego na zrywaniu płytki – obecnie to metoda mało popularna, również z uwagi na ból, jaki sprawia. Klamra jest doceniana nie tylko za skuteczność, ale i fakt, że w żaden sposób nie wpływa negatywnie na codzienne aktywności. Pozwala za to na odpowiednie ukształtowanie płytki paznokciowej, tak aby zniwelować możliwie najszybciej wrastanie i związany z tym ból. Dodatkowo zapobiega podobnym kłopotom w przyszłości.

Klamra tytanowa na wrastające paznokcie – podolog Poznań. Zadzwoń do nas i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc! –  zapytaj o najbliższy termin wizyty.