Czy krwiak pod paznokciem wymaga konsultacji u podologa?
Krwiak podpaznokciowy zazwyczaj nie jest groźną dolegliwością. Jednak są sytuacje, kiedy wskazana jest wizyta u specjalisty. Do kogo się zgłosić, aby zyskać pewność, że paznokieć jest zdrowy? Gabinet podologiczny to odpowiednie miejsce.
Czym jest krwiak pod paznokciem?
Krwiak pod paznokciem powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych i wylewu krwi pod płytką. Zmienia ona wtedy kolor na czarno-czerwony. Dolegliwość ta najczęściej jest spowodowana przez:
- stłuczenie lub zmiażdżenie – np. upadek bardzo ciężkiego przedmiotu na palce u stóp,
- uderzenie – np. kopnięcie w twardy przedmiot,
- długotrwały ucisk – np. przez noszenie zbyt ciasnego obuwia.
Bezpośrednio po stłuczeniu czy innym urazie pojawia się pulsujący ból palca. Nierzadko towarzyszy mu opuchlizna i zaczerwienienie. Wylew krwi pod paznokciem powoduje, że zmienia on kolor, co można łatwo zauważyć. W wielu przypadkach ból z czasem zmniejsza się i ustępuje, to samo dotyczy zmiany barwy płytki paznokciowej – tkanki stopniowo się regenerują. Tym samym krwiak powoli się wchłania i przesuwa wraz ze wzrostem paznokcia. Średnio trwa to kilka tygodni, dużo w tej kwestii zależy od rozległości urazu. Niemniej zdarza się, że gdy jest to większy krwiak pod paznokciem, konsultacja podologiczna (Poznań) staje się nieunikniona.
Krwiaki podpaznokciowe – na to należy zwrócić uwagę
Warto wiedzieć, kiedy należy zgłosić się do podologa z krwiakiem pod paznokciem. Powodem do niepokoju powinny być następujące symptomy:
- silny ból, który nie ustępuje,
- duży obrzęk tkanek,
- krwiak zajmujący obszar większy niż połowa paznokcia,
- zniekształcona płytka (pofałdowana, chropowata, wgnieciona).
Tego typu objawy nie tylko wpływają negatywnie na wygląd paznokcia i stóp. Przede wszystkim zwiększają one ryzyko rozwoju infekcji i namnażania się drobnoustrojów. Dodatkowym sygnałem świadczącym o konieczności odwiedzenia specjalisty jest problem z założeniem obuwia. Wszystkie wymienione objawy powodują dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie warto więc zwlekać i możliwie najszybciej odwiedzić gabinet podologiczny (Poznań) – krwiak pod paznokciem w tej sytuacji prawdopodobnie nie wchłonie się sam.
Leczenie krwiaka pod paznokciem u podologa
Niektórzy pacjenci zwlekają z wizytą u podologa, tłumacząc się obawą przed usunięciem paznokcia, pod którym pojawił się krwiak. Warto pamiętać, że tego typu postępowanie to ostateczność. Bardzo często skuteczną metodą leczenia jest usunięcie krwi spod płytki paznokciowej.
W tym celu podolog może np. wykonać w paznokciu niewielki otwór za pomocą specjalnego frezu. Należy tu podkreślić, że zabieg nie jest bolesny dla pacjenta i nie zajmuje dużo czasu. Wszystko odbywa się z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa i higieny. Nie ma więc żadnych powodów do niepokoju.
Gdy pod paznokciem pojawi się krwiak i utrzymuje się on przez kilka tygodni, niewskazane jest stosowanie domowych metod jego usunięcia. Nie tylko są nieskuteczne, ale również mogą przyczynić się do powikłań, takich jak zakażenie. Ponadto istnieje duże ryzyko trwałego uszkodzenia płytki paznokciowej i jej macierzy.
Krwiaki podpaznokciowe – gabinet podologiczny w Poznaniu.
Zadzwoń i zapytaj najbliższy wolny termin wizyty.