Co to jest odciążenie podologiczne?

Modzele, odciski, różnego rodzaju deformacje, przesuszona i pękająca skóra pięt – to dolegliwości, które mogą wywoływać ból. W celu jego złagodzenia wykorzystuje się odciążenia podologiczne. Ich największą zaletą jest możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Odciążenia podologiczne (Poznań) – czym są?

Odciążenia podologiczne służą do ochrony i amortyzowania problematycznych obszarów na stopach. Wykonuje się je przeważnie z materiałów, które są elastyczne i miękkie, co zapewnia bardzo dobre dopasowanie. Trzeba tu podkreślić, że odciążenie podologiczne nie jest głównym sposobem usuwania deformacji i innych dolegliwości w obrębie stóp – jest ono wsparciem terapii.

      • Wśród tego typu produktów wyróżnia się m.in.:
      • Tapping – plastry (tzw. tejpy), które można zastosować na haluksy, palce krogulcze, obrzęki limfatyczne czy urazy mechaniczne. Przykleja się je w odpowiedni sposób na stopach, aby złagodzić uciążliwe dolegliwości, poprawić przepływ limfy i krwi, a nawet przywrócić właściwą biomechanikę stopy.
      • Blaty podologiczne – jedne z najczęściej wykorzystywanych odciążeń w gabinecie podologa. Zazwyczaj stosuje się je w terapii pękających pięt, ale też po usunięciu brodawek oraz modzeli. Ponadto przydają się przy odciskach. Blaty różnią się zarówno strukturą, jak i grubością.
      • Rurki podologiczne – służą do odciążania palców u stóp, mogą być materiałowe, ale i piankowe czy silikonowe. To popularne rozwiązanie m.in. przy haluksach, ale sprawdza się ono także przy deformacjach innego typu.

Do odciążeń zaliczają się również peloty, czyli specjalne wkładki z wybrzuszeniem. Znajdują one zastosowanie przy płaskostopiu poprzecznym, bólu śródstopia i koślawym ustawieniu pięty.

Dla kogo odciążenia podologiczne będą dobrym rozwiązaniem?

Jak podkreślają specjaliści, odciążenia podologiczne sprawdzają się w wielu sytuacjach. Są pomocne przy różnych deformacjach stóp i wielu innych problemach powodujących duży dyskomfort, a nawet ból. Zazwyczaj tego typu rozwiązania proponowane są Pacjentom z:

      • odciskami,
      • brodawkami,
      • trudno gojącymi się ranami,
      • pękającą skórą na piętach,
      • haluksami,
      • palcami młotkowatymi,
      • ostrogami piętowymi.

Tak jak już zostało wspomniane, odciążenia podologiczne (gabinet podologiczny Poznań) nie są stosowane jako główna metoda leczenia. Stanowią wsparcie dla przyjętej terapii, a więc pomagają w osiągnięciu możliwie najlepszych rezultatów. O tym, czy takie rozwiązanie zostanie wykorzystane w danym przypadku, decyduje podolog.

Jak działają odciążenia podologiczne?

Sposób działania odciążeń podologicznych zależy od sytuacji i zdiagnozowanej dolegliwości. Przykładowo, jeśli Pacjent boryka się z problemem pękających pięt, wówczas zakładane odciążenie zapobiega zbyt szybkiemu ścieraniu się zaaplikowanego preparatu. Zapewnia również ochronę przed zakażeniem, które wydłużyłoby czas terapii. Z kolei przy palcach młotkowatych czy haluksach takie odciążenia służą do usztywniania stawów i ustawienia ich we właściwej pozycji. Poza tym eliminują lub znacząco zmniejszają dolegliwości bólowe, co ułatwia swobodne poruszanie się.

Używając odciążeń podologicznych, zawsze należy stosować się do zaleceń specjalisty. Zwykle nosi się je w dzień, a więc wtedy, gdy mięśnie nóg pracują. Nie można przy tym zapominać o prawidłowej higienie stóp, o czym na pewno poinformuje podolog i zapewni cenne wskazówki na ten temat.

Zapytaj o odciążenia podologiczne – gabinet podologiczny w Poznaniu, ul. Grunwaldzka 66. Umów się na wizytę, przyjmujemy Pacjentów od poniedziałku do piątku.