Odciski czy brodawki na stopach? Jak je rozróżnić?

Wiele osób ma problem z rozróżnieniem odcisków i kurzajek. Jest to szczególnie trudne we wczesnych etapach ich rozwoju. W przypadku tego typu wątpliwości warto jak najszybciej skonsultować się z podologiem. Specjalista nie tylko postawi słuszną diagnozę, ale też dobierze właściwą terapię.

Dlaczego rozróżnienie odcisków i brodawek na stopach bywa trudne?

Na problemy z prawidłowym rozpoznaniem odcisków i brodawek wpływa m.in. fakt, że mają kilka cech wspólnych. Obie zmiany na stopach mogą powodować ból lub dyskomfort, a do tego są wypukłe. Pacjenci bez odpowiedniej wiedzy często przekonują, że wyglądają one bardzo podobnie. Należy jednak pamiętać, że odciski i brodawki to dwie różne dolegliwości. Każdą z nich leczy się w inny sposób.

Odciski i brodawki – różnice

Odciski i brodawki na stopach różnią się nie tylko sposobem leczenia. Inne są także przyczyny oraz mechanizmy powstawania zmian. Za pojawienie się odcisków odpowiada długotrwały ucisk na stopę lub jej ciągłe pocieranie. Powodem zwykle jest m.in. noszenie zbyt ciasnych lub za luźnych butów. Z kolei brodawki, określane również mianem kurzajek, to skutek zakażenia wirusem HPV. Może do tego dojść np. podczas chodzenia boso w miejscach publicznych, takich jak sauna czy basen.

Leczenie odcisków i brodawek u podologa (Poznań) opiera się na prawidłowym rozpoznaniu zmian. Dla doświadczonego specjalisty nie jest to trudne. Odciski zazwyczaj mają kolor żółty, powstają w miejscach na stopie narażonych na nadmierny ucisk i najczęściej są dość duże. Można zauważyć je przede wszystkim pod palcami, na spodzie palucha oraz na piętach.

Z kolei brodawki wirusowe mogą pojawić się w dowolnym miejscu, a więc zarówno na podeszwie, jak i na grzbiecie stopy. Ich kolor jest zróżnicowany – mogą być żółte, cieliste lub zielono-szare, a skóra wokół nich pozostaje biała.
Warto podkreślić, że odciski i kurzajki na stopach mają wspólną cechę. Nie powinno się ich usuwać samodzielnie w domu – zwłaszcza przy braku pewności co do rodzaju zmiany. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja w gabinecie podologicznym.

Leczenie brodawek wirusowych na stopach zazwyczaj odbywa się z wykorzystaniem elektrokoagulacji. To zabieg bezpieczny, który opiera się na zastosowaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Jest bezinwazyjny, nie powoduje krwawienia i nie wymaga od Pacjenta np. ograniczenia wykonywania obowiązków zawodowych.

Natomiast odciski usuwane są przy użyciu odpowiednich narzędzi, takich jak:

    • skalpel,
    • dłuto,
    • frezy.

Podolog usuwa jedynie martwy, zrogowaciały naskórek, nie ingeruje w głębsze warstwy skóry. To bezbolesny zabieg.

Zarówno w przypadku brodawek, jak i odcisków niezbędne jest także zadbanie o stopy w domowym zaciszu. Konieczne jest stosowanie zalecanych przez specjalistę preparatów. Ponadto warto pamiętać o regularnym odwiedzaniu gabinetu podologicznego, aby uniknąć podobnych problemów ze stopami w przyszłości.

Odciski i brodawki wirusowe na stopach wymagają profesjonalnego leczenia. Chcąc skutecznie pozbyć się zmian, niezbędne jest dobranie właściwej terapii. Domowe sposoby w tym przypadku zawodzą, dlatego warto jak najszybciej udać się do spe

Leczenie odcisków i brodawek w gabinecie podologicznym – Poznań. Jeśli masz problemy ze stopami, zgłoś się do nas!
Zadzwoń i umów się na wizytę!