Paznokieć zmieniony chorobowo – co robić?

Zdrowe paznokcie u stóp mają bladoróżowy kolor, są mocne i twarde. Gdy ich wygląd nagle się zmienia, prawdopodobnie jest to oznaka rozwijającej się choroby. Warto regularnie przyglądać się płytce paznokciowej.

Pielęgnacja paznokci – gabinet podologiczny (Poznań). Reagowanie na każdą zmianę

Niektórzy Pacjenci trafiający do naszego gabinetu przyznają, że zlekceważyli pierwsze niepokojące objawy związane ze stanem swoich paznokci. Po pewnym czasie przestali zwracać na nie uwagę i postanowili odwiedzić specjalistę dopiero w momencie, kiedy choroba płytki była już bardziej zaawansowana. Warto podkreślić, że ignorowanie kondycji i wyglądu paznokci nie sprawia, że problemu nie ma. Takie postępowanie powoduje, że zmiany się pogłębiają, a symptomy stają się coraz bardziej uciążliwe – niekiedy pojawia się ból czy nawet problemy z chodzeniem.

Każdy, kto dostrzeże zmienioną chorobowo płytkę paznokciową, powinien zareagować jak najszybciej. Dzięki temu czas leczenia jest często krótszy, a dodatkowo można zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałe paznokcie.

Paznokieć zmieniony chorobowo – co to może być?

Paznokcie u stóp są narażone zarówno na wrastanie i wkręcanie, jak i różnego rodzaju infekcje, w tym bakteryjne oraz grzybicze. Do najczęściej diagnozowanych problemów należą:

Symptomy, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę, to:

    • zmiana wyglądu skóry znajdującej się wokół płytki,
    • zmiana zabarwienia płytki,
    • zrogowacenia pod płytką,
    • odklejanie się łożyska paznokcia od skóry,
    • stan zapalny tkanek znajdujących się wokół płytki,
    • wykruszanie się paznokci,
    • wyraźne uniesienie płytki.

Jeden lub kilka objawów występujących jednocześnie świadczą o tym, że paznokieć jest zmieniony chorobowo. To wyraźny sygnał, że nadszedł czas na wizytę u podologa.

Jak wygląda terapia paznokci zmienionych chorobowo – gabinet podologiczny w Poznaniu

Terapia zmienionych chorobowo paznokci wdrażana jest w celu przywrócenia im zdrowego wyglądu oraz poprawy ich kondycji. Pierwszym etapem wizyty zawsze jest wywiad z Pacjentem – należy opowiedzieć specjaliście o wszystkich niepokojących objawach. Następnie podolog dokładnie ogląda płytkę paznokciową, ustala diagnozę i decyduje o metodzie leczenia. Kiedy pojawią się wątpliwości dotyczące źródła problemu, przeprowadzane są badania laboratoryjne. Wtedy w czasie wizyty specjalista pobiera niezbędny materiał, czyli niewielkie fragmenty paznokcia, które następnie są przekazywane do laboratorium. W ten sposób możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia bakterią bądź grzybem.

Przy wielu terapiach konieczne jest oczyszczenie chorego paznokcia. Usuwana jest wtedy zainfekowana część płytki. Dzięki temu do minimum zmniejsza się ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na pozostałe paznokcie. Pozwala to też na bardziej efektywne działanie preparatów leczniczych, które są dobierane uważnie, z uwzględnieniem wyników badań (jeśli zostały przeprowadzone).

Czas trwania terapii uzależniony jest od stopnia zaawansowania zdiagnozowanego problemu oraz tempa wzrostu paznokcia. Pacjent musi pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych, a także o stosowaniu się do zaleceń podologa w domu. Im większa część płytki jest objęta zakażeniem, tym dłużej będzie trwało leczenie.

Terapie paznokci zmienionych chorobowo – Poznań. Już dziś zarezerwuj wizytę w naszym gabinecie, pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-19:00. –  zapytaj o najbliższy termin wizyty.