Podologia – mało znane ciekawostki

Podologia jest dziedziną skupiającą się na stopach. Mimo że staje się coraz bardziej popularna, wciąż skrywa wiele ciekawostek. Czy warto je znać? Tak – taka wiedza będzie wyjątkowo przydatna. Dotyczy to w szczególności osób, które wahają się, czy rzeczywiście powinny odwiedzić gabinet podologiczny.

Podolog Poznań - diagnostyka stóp
Gabinet Podologiczny Karolina Jędryczka Poznań

Precyzja i staranność – po tym można rozpoznać dobrego podologa

Jest wiele kwestii pomocnych podczas wyboru właściwego podologa. Należą do nich m.in.:

    • sposób prowadzenia rozmów z Pacjentami,
    • profesjonalne wyposażenie gabinetu, 
    • doświadczenie.

Jednak za najważniejsze aspekty zwykle uznaje się precyzję i staranność. Często pojawia się nawet stwierdzenie, że dobrego podologa można rozpoznać po wyglądzie wału paznokciowego Pacjenta. Jeśli jest dobrze oczyszczony, zadbany i ma prawidłowy kształt, oznacza to, że osoba wykonująca zabieg jest w pełni godna zaufania.

Początki podologii sięgają starożytności

Może to być zaskakujące, ale o zdrowie stóp dbano już w czasach starożytnych. Dowodów na to jest wiele, choćby w postaci różnego rodzaju opisów i dzieł. Terapią kończyn dolnych zajmował się sam Hipokrates, badając problemy związane z odciskami na stopach. Na przestrzeni wieków podologia zyskiwała na znaczeniu. Dla przykładu, na terenie Francji i Anglii w wieku XVII i XVIII zaczęły pojawiać się rysunki przedstawiające różne dolegliwości stóp i narzędzia. Co więcej, to w tym czasie powstał pierwszy opis dotyczący nieprawidłowo rosnącego paznokcia.

Wzrost zainteresowania podologią miał miejsce po II wojnie światowej

II wojna światowa sprawiła, że zainteresowanie podologią i zabiegami dotyczącymi stóp znacząco wzrosło. Miało to związek m.in. z żołnierzami, którzy podczas walk doznawali różnych obrażeń. Ponadto w tym czasie nastąpił duży rozwój medycyny. Wraz z upływem czasu na terenie Europy i pozostałych części świata zaczęły pojawiać się towarzystwa podologiczne, nowe metody leczenia stóp i paznokci, a także narzędzia, urządzenia i instytucje szkoleniowe.

Podolog Poznań Karolina Jędryczka - diagnostyka stóp

Diagnostyka stóp (Poznań) – ich kondycja ma duży wpływ na zdrowie

To, w jakiej kondycji są stopy, ma istotny wpływ na cały organizm. Odpowiadają one za amortyzowanie ciała i jeśli coś złego zaczyna się z nimi dziać, pojawiają się problemy. Dotyczy to w szczególności kręgosłupa, jak i stawów, biodrowego oraz kolanowego.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że za ich gorszy stan zdrowia odpowiadają właśnie zaniedbane stopy. Uważa się, że Podologia odgrywa ogromną rolę w wykrywaniu chorób. Podczas badania stóp, podolog może zauważyć objawy, które mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, problemy z krążeniem, a nawet choroby skórne. Stopy są często określane jako “lustro zdrowia” całego ciała.

O stopy powinno się dbać niezależnie od wieku. Bez względu na to, czy jest to dziecko, osoba dorosła czy senior – w przypadku jakichkolwiek kłopotów wskazane jest odwiedzenie gabinetu podologicznego. Specjalista znajdzie przyczynę i zaproponuje leczenie pozwalające na przywrócenie należytego komfortu. Warto pamiętać, że to dzięki tej części ciała można się swobodnie poruszać – dlatego należy się o nią szczególnie zatroszczyć.

Jeśli interesują Cię badania stóp (Poznań), nie szukaj dłużej. Odwiedź nasz gabinet przy ul. Grunwaldzkiej 66 i dowiedz się wszystkiego!  Umów się na wizytę, dzwoniąc na numer: 503 500 135