Gdy paznokcie u stóp nie rosną – czy to powód do niepokoju?

Zazwyczaj do podologa zgłaszają się osoby mające problem z wkręcającymi się lub wrastającymi paznokciami. Jednak są osoby, które trafiają do gabinetu z nieco innego powodu, a jest nim zahamowany wzrost płytki. Czy rzeczywiście powinno to niepokoić? Jak do tego dochodzi?

Zatrzymanie wzrostu paznokcia – gabinet podologiczny Poznań. Czy to możliwe?

Co do zasady paznokcie u stóp rosną wolniej niż te u rąk. Jednocześnie tempo ich wzrostu zmienia się w zależności od pory roku – latem wydłużają się nieco szybciej. Standardowo jest to ok. 1-1,5 mm miesięcznie. Wynika więc z tego, że na całkowitą wymianę płytki potrzeba od 6 do 12 miesięcy (w zależności od palca).

Gdy paznokcie u stóp nagle zaczną rosnąć bardzo wolno lub ich długość przez kilka miesięcy przestanie się zmieniać, warto to skonsultować. Gabinet podologiczny to odpowiednie miejsce. Specjalista zbada płytkę i znajdzie przyczynę.

Co prowadzi do zahamowania wzrostu paznokcia u stóp?

Może być wiele przyczyn zahamowania wzrostu paznokci u stóp. Jedną z najczęściej diagnozowanych jest onycholiza, odpowiadająca za odklejanie się płytki od łożyska. Rozwija się ona na skutek regularnego kontaktu z chemicznymi środkami (choćby zmywaczem do paznokci), ale też np. przez doznany uraz mechaniczny. Poza zahamowaniem wzrostu paznokci można zauważyć też inne objawy: wyraźnie oddzielającą się płytkę od łożyska, białe zabarwienie, które postępuje w głąb, pogrubienie płytki.

Inne przyczyny braku wzrostu paznokci u stóp to:

    • Egzostoza podpaznokciowa – inaczej to zmiana chrzęstno-kostna powstająca na paliczkach dystalnych. Gdy zacznie się rozwijać, poza brakiem wzrostu paznokcia pojawia się również ból, stan zapalny, powiększenie paliczka, nierzadko też onycholiza, rozwarstwienie czy deformacja płytki.
    • Retronychia – przyczynia się do wrastania paznokcia w proksymalną część wału paznokciowego, zwykle dotyka paluchy. Powodem retronychii najczęściej jest uraz mechaniczny lub noszenie ciasnych butów. Jej pozostałe objawy to zanik obłączka, żółte zabarwienie i pogrubienie płytki, ból, zanokcica.
    • Przerost guzowatości paliczka dystalnego – pojawia się na skutek urazu mechanicznego, ale też grzybicy, noszenia ciasnych butów czy chorób tkanki łącznej. Poza brakiem wzrostu paznokcia powoduje także onycholizę i deformację palca.

W przypadku wyraźnego braku wzrostu paznokcia u stopy warto jak najszybciej odwiedzić gabinet podologiczny. Specjalista znajdzie przyczynę i zaproponuje leczenie. Nie należy długo zwlekać z wizytą, ponieważ schorzenie, które doprowadziło do takiego stanu, będzie postępować. Im bardziej się rozwinie, tym trudniejsze będzie przywrócenie prawidłowego wzrostu płytki, zajmie to również więcej czasu. Trzeba pamiętać, że terapia często składa się z kilku etapów. Pacjent musi być cierpliwy i dbać o systematyczność, dostosowując się do wszystkich zaleceń podologa.

Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny. W przypadku, gdy za zahamowany wzrost paznokcia odpowiada retronychia, przerost guzowatości paliczka bądź egzostoza paznokciowa, prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie zabiegu podochirurgicznego. Gdy zdiagnozowana zostanie onycholiza, niezbędne jest m.in. usunięcie fragmentu paznokcia i oczyszczenie łożyska, a także stosowanie odpowiednio dobranych preparatów. Nie można też zapomnieć o profilaktyce, która zmniejszy ryzyko ponownego pojawienia się podobnych kłopotów w przyszłości – to m.in. dobór właściwego obuwia.

Konsultacja u podologa (Poznań) – brak wzrostu paznokcia. Jeśli borykasz się z takim problemem, zadzwoń do nas i umów się na wizytę!