Lakiery do paznokci – czy mogą być przyczyną chorób?
Pomalowane lakierem paznokcie u stóp wyglądają bardzo elegancko. Osoby wykonujące regularnie pedicure przyznają, że dzięki temu czują się bardziej pewne siebie. Jednak zdarza się, że po pewnym czasie pojawiają się w związku z tym problemy z płytką paznokciową – zaczyna pękać, jest wyraźnie przesuszona lub przebarwiona.
Lakier do paznokci – szkodliwe substancje
Stosując lakiery do paznokci, warto zachować ostrożność i dokładnie analizować ich składy. Nie wszystkie tego typu kosmetyki są równie dobrej jakości, dlatego jest to bardzo istotne. Malowanie płytki przy użyciu źle dobranego preparatu może przyczynić się do rozwoju chorób. Wówczas konieczna staje się konsultacja podologiczna (Poznań, ul. Grunwaldzka 66 – to dokładny adres naszego gabinetu).
Wyróżnia się kilka niebezpiecznych substancji zawartych w lakierach do paznokci, których należy unikać. Często określa się je mianem toksycznego trio. Są to:
- Toluen – odpowiada za łatwą aplikację lakieru. Obecnie stosuje się go rzadziej, jednak wciąż można znaleźć go w składach wybranych kosmetyków. To substancja, która może podrażniać oczy, płuca i gardło. Zaleca się, aby unikały go szczególnie kobiety w ciąży.
- Formaldehyd – substancja utwardzająca, która może podrażniać i uszkadzać skórę. Często jest powodem reakcji alergicznych oraz uczuleń. Regularne stosowanie lakierów z formaldehydem bywa przyczyną oddzielania się płytki paznokcia od łożyska, czyli onycholizy.
- DBP – substancja pełniąca funkcję rozpuszczalnika. Może podrażniać skórę i oczy, ponadto jest szkodliwa dla układu nerwowego, krwionośnego, oddechowego i rozrodczego.
Potencjalnie niebezpiecznych substancji zawartych w lakierach do paznokci jest więcej. To również nitrozoaminy (obecnie zakazane przez UE w produktach kosmetycznych), akrylany, ftalany oraz TPHP.
Jak lakier może wpływać na kondycję paznokci?
Słabej jakości lakier może mieć negatywny wpływ na kondycję paznokci u stóp. Regularnie wykonywany pedicure w domu nierzadko powoduje, że płytka staje się krucha, a tym samym łamliwa. Traci również swoją elastyczność, co prowadzi do jej pękania.
Lakiery do paznokci bywają przyczyną przebarwień i nieestetycznych plam na płytce. Zdarza się również, że ich częste stosowanie wywołuje grzybicę lub różne infekcje bakteryjne. Wynika to z faktu, że pomalowane paznokcie nie oddychają, a pod warstwą nadającą im ładny kolor gromadzi się wilgoć. To idealne warunki do rozwoju grzybów bądź bakterii.
Osoby, którym zależy na pięknym wyglądzie stóp, powinny regularnie odwiedzać gabinet podologiczny. Specjaliści zaproponują odpowiednie zabiegi pozwalające na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Zamiast częstego malowania paznokci u stóp można zdecydować się na pielęgnacyjny lub leczniczy pedicure podologiczny. Warto wykonywać go systematycznie przez cały rok – nie tylko latem, ale również w okresie jesienno-zimowym.
Podstawowy zabieg trwa mniej więcej godzinę i obejmuje takie czynności jak przycięcie paznokci i opracowanie wałów okołopaznokciowych. Podolog nie zapomina również o pielęgnacji podeszwy stóp. Gdy okaże się to konieczne, dodatkowo zostaną np. usunięte modzele i inne zmiany. Pacjenci odwiedzający nasz gabinet otrzymują też wskazówki, jak dbać o stopy i paznokcie w domu, aby jak najdłużej cieszyć się ich estetycznym, zdrowym wyglądem. Stosowanie lakierów nie jest więc niezbędne, aby czuć się dobrze i swobodnie.
Profesjonalna pielęgnacja stóp – Poznań.
Jeśli chcesz uzyskać fachową poradę w tym zakresie, zgłoś się do nas!