Jak prawidłowo dbać o stopy zimą?

Mimo że zimą nosimy ciepłe buty i nie odsłaniamy stóp, nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Wprost przeciwnie – ich pielęgnacja jest niezbędna przez cały rok. W okresie zimowym problemem może stać się nadmierna potliwość, ale też większa liczba zrogowaceń i modzeli czy pękający naskórek.

Pielęgnacja stóp zimą – dlaczego jest konieczna?

W okresie jesienno-zimowym stopy są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. To m.in. przemarznięcie i przemoczenie, o które nietrudno podczas zwykłych spacerów czy uprawiania sportów na zewnątrz. Ponadto noszenie ocieplanych butów przez wiele godzin każdego dnia (przykładowo w pracy) przyczynia się do przegrzania stóp, co także ma na nie negatywny wpływ.

Zima to okres sprzyjający jeździe na nartach, snowboardzie czy łyżwach. Choć dzięki temu można zachować dobrą kondycję, warto mieć świadomość, że tego typu aktywność może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Nieumiejętnie uprawiane sporty, zwłaszcza ze źle dobranym wyposażeniem, powodują problemy z paznokciami, takie jak stany zapalne i wrastanie.

Szczególną uwagę na stopy zimą powinny zwracać osoby z cukrzycą i borykające się z zaburzeniami krążenia. Wynika to z faktu, że dochodzi u nich do zaburzeń czucia, dlatego mogą nie odczuwać objawów związanych z otarciami naskórka, skaleczeniami, przemarznięciem oraz innymi zmianami. Niezbędne jest więc codzienne oglądanie tej części ciała i szybkie reagowanie w sytuacji, gdy zauważone zostaną niepokojące zmiany. Zimowa pielęgnacja stóp u podologa (Poznań) pozwala na zachowanie ich zdrowia przez cały rok.

Jak dbać o stopy zimą – wskazówki od specjalisty

Prawidłowa pielęgnacja stóp w okresie zimowym nie jest bardzo kłopotliwa czy czasochłonna. Podstawą jest systematyczne nawilżanie i odżywianie naskórka, do czego niezbędny jest odpowiednio dopasowany kosmetyk..

Bardzo istotny jest też prawidłowy dobór zimowego obuwia. Nie może być za ciasne, a jednocześnie powinno zapewniać dostatecznie dużo ciepła w mroźne dni. Należy też sięgać po odpowiednie skarpety, które zapewnią stałą cyrkulację powietrza i zapobiegną nadmiernej potliwości stóp. Dobrze sprawdzają się modele bawełniane czy bambusowe, a także te z jonami srebra (zapobiegają namnażaniu się bakterii).

Równie ważny jest regularny pedicure. W tym zakresie specjaliści pracujący w naszym gabinecie zapewnią fachową pomoc – nasze podstawowe i specjalistyczne zabiegi podologiczne pozwalają na zachowanie pięknego wyglądu stóp przez cały rok. Polegają one m.in. na fachowym opracowaniu płytki paznokcia oraz usunięciu zmian takich jak modzele, nagniotki lub odciski.

Osoby, które niezależnie od pory roku chcą cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami, zapraszamy do naszego gabinetu podologicznego. Każdemu Pacjentowi doradzimy, co należy zrobić, aby uzyskać oczekiwane efekty i na długo je zachować. Przestrzegamy przed popularnymi błędami popełnianymi przez wiele osób, takimi jak:

      • stosowanie skarpetek złuszczających,
      • wkładanie przemarzniętych stóp do gorącej wody,
      • codzienne stosowanie pumeksu bądź tarki.

Po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu stóp doświadczony specjalista zaproponuje Pacjentowi odpowiedni zabieg, pozwalający na pozbycie się uciążliwych problemów.

Pielęgnacja stóp zimą i nie tylko – już dziś umów się na wizytę. Zadzwoń i zarezerwuj dogodny termin.