Źle dobrane obuwie – jakie mogą być tego konsekwencje?
Buty to jeden z najważniejszych elementów stroju, zarówno codziennego, jak i oficjalnego. Jednak mimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich właściwy dobór jest niezwykle istotny. Źle dopasowane buty nie tylko są niewygodne, ale często wpływają też negatywnie na zdrowie i wygląd stóp.
Źle dobrane buty – co to znaczy?
Słysząc o źle dobranych butach, wiele osób myśli przede wszystkim o niewłaściwym rozmiarze. Niewskazane jest wybieranie zarówno zbyt ciasnego, jak i za dużego obuwia. W obu przypadkach chodzenie będzie wiązało się z dyskomfortem, jak również ze zmęczeniem stóp, a nawet bólem. Jednak rozmiar to tylko jeden z czynników.
Innym, równie ważnym aspektem jest przeznaczenie butów. Nie należy np. zakładać japonek czy lekkich sandałów na górskie wędrówki lub do pracy w trudnym terenie. Obuwie powinno być zawsze dopasowane do okazji, zapewniać wygodę i należytą ochronę stopom. W przypadku kobiet znaczenie ma ponadto wysokość obcasów. Mimo że szpilki wyglądają elegancko, ich częste noszenie może powodować wiele problemów. Nie powinny więc być przesadnie wysokie. W przypadku wątpliwości, jakie buty wybierać, warto odwiedzić nasz gabinet podologiczny w Poznaniu, przy ulicy Grunwaldzkiej 66. Zapewniamy fachowe doradztwo w tym zakresie. Czym właściwie grozi zakładanie złego obuwia?
Otarcia i odciski
Otarcia oraz odciski to przykłady łagodniejszych konsekwencji. Nieodpowiednio dopasowane buty nie są wygodne i uniemożliwiają prawidłowe chodzenie. To powoduje, że stopy szybko się męczą i każdy kolejny krok wywołuje coraz większy dyskomfort. W niedługim czasie pojawiają się otarcia skóry, a później również bolesne odciski – zwłaszcza w okolicach pięt i palców. Ponadto nogi zaczynają puchnąć. Może to skutecznie przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków zawodowych lub zepsuć wycieczkę.
Halluksy
Halluksy, inaczej nazywane koślawymi paluchami, to deformacja, z którą borykają się przede wszystkim kobiety (choć często występuje również u mężczyzn). Według specjalistów jest to już choroba cywilizacyjna. Halluksy wywołują ból, ale nierzadko traktowane są też jako duży problem natury estetycznej. Powodują zniekształcenie dużych palców u stóp, co prowadzi do trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Jeśli koślawe paluchy nie są leczone, zniekształcenie się pogłębia i w efekcie środek ciężkości przenosi się w inne części stopy. Niekiedy pojawiają się też inne objawy, takie jak zaczerwienienie oraz kaletka, czyli wypełniony śluzem bąbelek. Co prawda przyczyn powstawania halluksów jest wiele, ale źle dopasowane buty są jedną z najbardziej podstawowych.
Modzele i nagniotki
Usuwanie modzeli i nagniotków (Poznań) to zabiegi, które bardzo często wykonujemy w naszym gabinecie podologicznym. Okazuje się, że problemy te przeważnie pojawiają się właśnie na skutek noszenia niedopasowanego obuwia. Dotyczy to zarówno butów zbyt małych lub za dużych, jak i na wysokim obcasie, a nawet z przesadnie cienką podeszwą. Warto podkreślić, że modzele i nagniotki to reakcja obronna organizmu. Powstają w tych częściach stopy, które są poddawane mocnemu uciskowi.
Złe obuwie może przyczynić się także do takich problemów jak:
- przeciążenia i zwyrodnienie stawów,
- skręcenia i złamania,
- zaburzenia przepływu krwi.
Kompleksowa, specjalistyczna pielęgnacja stóp – Poznań. Jeśli chcesz skonsultować swój problem lub poprosić o poradę w kwestii doboru obuwia, umów się na wizytę w naszym gabinecie podologicznym.